Podsumowanie roku 2021

Podsumowanie roku 2021, czyli ile kosztuje blogowanie oraz garść statystyk.
Podsumowanie roku 2021

 

2021 to rok przede wszystkim zmiany w karierze zawodowej. Porzuciłem pracę na etacie i otworzyłem firmę RunPackets.

Nadal jest to głównie praca kontraktowa dla jednego klienta, z drobnymi zleceniami na boku, pozwoliło mi to jednak znacznie zwiększyć inwestycje w rozwój mój, bloga i newslettera. W tym roku poruszę również kwestię, ile kosztuje blogowanie.

Statystyki ruchu na blogu w 2021

Statystyki ruchu w 2021

Statystyki ruchu w 2021

Na początek zbiorcze statystyki ruchu na stronie od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021. Bloga w ubiegłym roku odwiedziło 31 570 osób, co przekłada się na średnio 86 osób dziennie. 

Statystyki ruchu w 2021 vs 2020

 

Statystyki ruchu w 2021 vs 2020

Bardzo mnie cieszy wzrost liczby odwiedzających o nieco ponad 95% w porównaniu z rokiem 2020. Artykuły w tym roku były nieco krótsze niż zwykle oraz stronę zapisu na newsletter przeniosłem na własną domenę, co przekłada się na spadki w czasie trwania sesji oraz statystykach sesji.

Po raz kolejny notuję wzrost współczynnika odrzuceń (wejść i wyjść z tej samej strony), widać nadal dużo do poprawy.

Artykuły w 2021

W ubiegłym roku na blogu pojawiło się 12 nowych artykułów. W tym okresie skupiłem się głównie na rozwoju newslettera, dlatego cieszy mnie, że wyszło, chociaż po jednym artykule na każdy miesiąc.

  1. Podsumowanie roku 2020
  2. 5 rzeczy w OSPF, o których mogłeś nie wiedzieć
  3. RFC 1925 – 12 sieciowych praw
  4. 7 powodów, dlaczego CCNA powinno być Twoim pierwszym certyfikatem
  5. Zdałem Cisco ENCOR 350-401
  6. Jaka jest różnica między switchem i routerem?
  7. TOP3 programy do wirtualnego labowania
  8. Wprowadzenie do MPLS
  9. PLNOG ONLINE 21 – 22 Września
  10. Jak znaleźć pierwszą pracę w IT? Pytamy rekruterów
  11. TOP 10 blogów dla sieciowca w 2021
  12. 100 pytań na juniora w sieciach

Najpopularniejsze artykułów w 2021 to nadal artykuły techniczne:

  1. Vlan – wszystko, co musisz wiedzieć o wirtualnych sieciach LAN
  2. OSPF – Routing w oparciu o link state | teoria
  3. Projektowanie sieci komputerowych
  4. IPsec VPN
  5. ACL – Wszystko co musisz wiedzieć o listach dostępu

Statystki Social Media w 2021

Nadal za bardzo nie umiem w Social Media, ale na szczęście poza Twitterem wszystkie statystyki w górę, choć chciałoby się więcej.

W 2021 na facebooku stworzyłem grupę Pierwsze kroki w sieciach, gdzie mam nadzieję, uda nam się wejść w jeszcze bliższą relację i pomóc postawić pierwsze kroki w sieciach.

Członków grupy na facebooku

Będąc w temacie Facebooka, tutaj fanpage Inna Sieć nadal radzi sobie najlepiej ze wszystkich social mediów. Niezmiennie z największą liczbą obserwujących i przyrostem o 322 osoby.

Fanów na facebooku

W ubiegłym roku zacząłem udzielać się więcej na prywatnym Linkedin. Pora wyjść do świata i pokazać, że mam coś wartościowego do przekazania. 

Obserwujących prywatne konto na LinkedIn

Obserwujących bloga na LinkedIn

Twitter zanotował szalony wzrost o 7 obserwujących.

Obserwujących na Twitterze

Dla formalności dorzucam statystyki z prywatnego instagrama, gdzie w ostatnim roku również wrzuciłem trochę materiałów. Zapraszam do obserwowania https://www.instagram.com/rafalrudewicz/

Statystyki newslettera w 2021

Newsletter to było moje oczko w głowie w tym roku. Większość wolnego czasu spędziłem na udoskonalaniu procesu researchu nowych treści oraz składu nowych wydań. 

Obserwujących na Instagramie

Pojawiła się również wersja płatna, która oprócz większej liczby treści w samym newsletterze oferuje dostęp do bazy wiedzy oraz archiwum.

subskrybentów newslettera PREMIUM

 

Newsletter w standardowej cenie kosztuje 199zł za rok lub można było go nabyć w promocji za 99zł. Wszystkie pieniądze zebrane z subskrypcji zostaną zainwestowane w dalszy rozwój newslettera.

Przychód z newslettera w 2021

Przychód z newslettera w 2021

wydatki w 2021

Powiedzmy to sobie szczerze na wstępie. Bloga można prowadzić praktycznie bez kosztów. Wystarczy najtańszy hosting i domena. Razem wychodzi około 200zł za rok.

W 2021 postanowiłem zainwestować w rozwój i wygenerować trochę kosztów w firmie. Podane ceny są kwotami brutto z faktur.

Szkolenia:

Aplikacje:

  • Canva – 455zł/rok
  • Integromat – ok 36zł/msc
  • Placid – ok 62zł/msc
  • MailingR – 950zł/rok
  • Hosting – 121,70zł/rok
  • Domena – 50zł/rok

Sprzęt:

  • Mikrofon Novox NC-1 – 290zł
  • Lampa LED Yongnuo YN-300 Air + zasilacz – 199zł
  • Statyw do biurka – 409zł
  • Elgato camlink 4k – 489zł

Podsumowanie

Rok 2021 to był zdecydowanie rok wydatków i inwestycji, które już teraz pozwalają dostarczać więcej treści w jeszcze lepszej formie. Sporo czasu i energii przeznaczyłem na rozwój newslettera. 

W ubiegłym roku jeszcze więcej osób niż kiedykolwiek odwiedziło bloga oraz coraz więcej osób komentuje wpisy, czy to na blogu, czy w social mediach, z czego się mega cieszę.

To był mój 2021, a jak wyglądał Twój?

19 aplikacji, które musi znać każdy sieciowiec

Narzędziownik sieciowca

19 aplikacji newsletter

Najnowsze artykuły

PLNOG 31 – Back to the roots

PLNOG 31 – Back to the roots

Już 15-16 maja w krakowskim hotelu Galaxy odbędzie się trzydziesta pierwsza edycja konferencji PLNOG. Zapraszamy do udziału w wydarzeniu, podczas którego nie zabraknie merytorycznych wykładów najlepszych specjalistów z branży IT oraz ICT, praktycznej dawki wiedzy z...

Podsumowanie roku 2022

Podsumowanie roku 2022

W ubiegłym roku wiele się wydarzyło, zarówno złego, jak i dobrego. Ze złych rzeczy należy wspomnieć o nadal trwającej wojnie na Ukrainie. Jeśli możesz, wesprzyj ich. Sposób nie ma większego znaczenia. Z dobrych rzeczy, w okolicach marca udało się rozszerzyć współpracę...

Czy warto zdawać CCNA?

Czy warto zdawać CCNA?

Podcast w wersji wideoSłuchaj na spotifyZ podcastu dowiesz się Czy nowe CCNA to krok w dobrą stronę? Dlaczego BGP wypadło z CCNA? Czy nadal warto zdawać CCNA? Jakie mamy alternatywne egzaminy dla juniora? Czy symulacje na egzaminie to dobry pomysł? Czy junior powinien...

Jak zadbać o bezpieczeństwo BGP?

Jak zadbać o bezpieczeństwo BGP?

Podcast w wersji wideoSłuchaj na spotifyZ podcastu dowiesz się Czy czeka nas rok IPv6? Czym różnią się sieci Service Provider od sieci Enterprise? Dlaczego Border Gateway Protocol to najlepszy protokół routingu? Kiedy warto wdrożyć BGP? Jakie zagrożenia wiążą się ze...

Monitoring infrastruktury

Monitoring infrastruktury

Podcast w wersji wideoSłuchaj na spotifyZ podcastu dowiesz się Czym monitorować infrastrukturę? i dlaczego Zabbix jest najlepszą opcją monitoringu? Jakie mamy alternatywy dla Zabbixa i kiedy warto rozważyć ich wdrożenie?  Jakie wyzwania stawia wdrożenie monitoringu...

Jesteśmy partnerem  konferencji

PLNOG
Bydgoszcz konferencja IT

O autorze

Rafał Rudewicz

Specjalizuję się w rozwiązaniach Enterprise oraz Service Provider. Projektuję, wdrażam oraz naprawiam sieci dla największych firm na świecie.

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty

Nadchodzi PLNOG 30!

Nadchodzi PLNOG 30!

Najstarsza w Polsce, telekomunikacyjna konferencja powraca w formie stacjonarnej. Tej jesieni, 6-7 września, razem z najlepszymi specjalistami rynku telco oraz IT eksploruj wiedzę z zakresu Cloud, cyberbezpieczeństwa, routingu, czy sieci optycznych.

czytaj dalej

Zapisz się na newsletter