Rafał Rudewicz

15 kwietnia 2021

Inna Sieć Newsletter


7 powodów, dlaczego CCNA powinno być Twoim pierwszym certyfikatem

Routing & Switching | 2 Komentarze

Pierwszy certyfikat, to prawdziwa inwestycja. Jeśli wybierzesz dobrze, przyniesie upragnione zyski. Jeśli się pomylisz, możesz zmarnować ogromną ilość czasu i nie rzadko pieniędzy.
7 powodow dlaczego ccna powinno twoim certyfikatem

i 3 Spis treści

Pierwszy certyfikat, to prawdziwa inwestycja. Jeśli wybierzesz dobrze, przyniesie upragnione zyski. Jeśli się pomylisz, możesz zmarnować ogromną ilość czasu i nie rzadko pieniędzy. 

Warto więc mądrze dokonać decyzji. Zwłaszcza że jeśli zwiążesz się ze ścieżką certyfikacyjną jednego vendora, raczej nie będziesz rozglądał się za innymi. Dlatego tak ważne jest, aby pierwszy certyfikat, potwierdzał Twoje kompetencje oraz dawał Ci szansę na lepsze zarobki. Obojętne czy w obecnej, czy w nowej pracy. 

Poznaj 7 powodów, dlaczego CCNA powinno być Twoim pierwszym sieciowym certyfikatem.

Cisco to lider w branży

Według badania IDC z 3 września 2020 Cisco posiada 47,2% udziałów w rynku switchy ethernetowych oraz 33,2% jeśli chodzi o routery. Oznacza to, że masz naprawdę ogromne szanse pracować ze sprzętem właśnie tego vendora. 

Nic w tym dziwnego, ponieważ ogromna ilość protokołów sieciowych jest albo autorstwa Cisco, albo bardzo mocno na nich wzorowanych np. MPLS, VRRP.

IDC 2020 udział w rynku sprzętu sieciowego
Grafika pochodzi z: https://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS46830820

CCNA To wszystkie fundamenty sieciowe

CCNA jest bardzo rozbudowanym egzaminem. W swojej tematyce pokrywa wszystkie obszary, które musi znać początkujący sieciowiec. 

W ramach przygotowań poznasz technologie oraz protokoły, które stanowią podstawę współczesnych sieci. Zdobędziesz wiedzę zarówno z podstaw routing-u i switching-u, jak również z sieci bezprzewodowych czy bezpieczeństwa sieci.

CCNA Pozwala ugruntować wiedzę

Certyfikacja CCNA pokrywa bardzo szeroki zakres tematyczny, dzięki czemu w łatwy sposób możesz zidentyfikować braki w swojej wiedzy. Możesz również w prosty sposób uzupełnić swoją wiedzę zdobytą w praktyce. Wiedzieć jak coś działa, to jedno, ale wiedzieć, dlaczego działa tak, a nie inaczej, to drugie.

CCNA pokrywa tematycznie egzaminy innych vendorów

Standardy oraz protokoły sieciowe muszą być zgodne z RFC i są takie same dla wszystkich producentów. Różnią się jedynie implementacją i konfiguracją. Oznacza, to, że bardzo duża część samej teorii jest wspólna dla wszystkich ścieżek certyfikacyjnych. 

CCNA jest najbardziej rozbudowanym i szerokim tematycznie egzaminem dostępnym na rynku, jako poziom podstawowy. Legitymując się danym certyfikatem, posiadasz najszerszą wiedzę teoretyczną z możliwych do zdania egzaminów. 

Jeśli już wiesz, jak działa dana technologia, to wystarczy, że sprawdzisz w dokumentacji, jak należy ją zaimplementować u konkretnego vendora.

Z CCNA jesteś na bieżąco z technologiami

Certyfikacja Cisco jest obecnie najpopularniejszą w branży. Zawdzięcza to podążaniu za trendami na rynku, oraz ciągłemu rozwojowi. Jeszcze do 2019 roku mieliśmy 10 różnych certyfikatów z poziomu CCNA. Obecnie jest dostępny wyłącznie jeden egzamin.

Rozwój sieci komputerowych sprawił, że obecnie sieciowiec musi znać mnóstwo technologii z wielu, różnych obszarów. 

Jeszcze kilka lat temu, mieliśmy sieciowców, którzy specjalizowali się w wąskich działkach. Mieliśmy ekspertami od routingu i switchingu, sieci bezprzewodowych.  Mało kto pisał własne skrypty automatyzujące. 

Obecnie sieciowiec musi znać, chociaż podstawy z różnych działek sieciowego tortu. Nie wspominając już, o postępującej automatyzacji. 

CCNA to prosta droga do podwyżki

Co by nie mówić, posiadanie certyfikatu CCNA oznacza, że Twoja wiedza w znaczący sposób się poszerzyła. To z kolei prowadzi Cię do lepszego wykonywania swoich obowiązku, a to powinno już się wiązać z podwyżką.

Pamiętaj, że posiadanie aktywnej certyfikacji przez pracowników, to pewien poziom prestiżu, jak również nie rzadko wymóg formalny kontrahentów. W końcu każdy z nas wolałby iść do lekarza z dyplomem, niż takiego bez, prawda?

Jeśli obecny pracodawca nie zechce docenić Twojego trudu, to może warto się rozejrzeć za nowym?

HR kochają certyfikaty CISCO

Jak już jesteśmy przy temacie szukania nowego pracodawcy, warto wspomnieć, że HR kochają certyfikaty Cisco. Praktycznie każda oferta pracy dla przyszłego sieciowca, w wymaganiach podaje wymaganą wiedzę na poziomie CCNA/CCNP/CCIE lub zbliżonym.

Nie ma w tym nic, dziwnego. W końcu Cisco posiada największe udziały w rynku sprzętu sieciowego oraz najbardziej rozpoznawalną markę certyfikacyjną, która jak już wspomniałem, zwykle pokrywa się tematycznie z większością innych.

Podsumowanie

Znasz już 7 powodów, dlaczego CCNA powinno być pierwszym certyfikatem początkującego sieciowca.

Koniecznie daj znać w komentarzu, jaki był Twój pierwszy certyfikat.

Rafał Rudewicz

Rafał Rudewicz

Specjalizuję się w rozwiązaniach Enterprise oraz Service Provider. Projektuję, wdrażam oraz naprawiam sieci dla największych firm na świecie.

2 komentarze

 1. Mateusz

  Cześć, fajny artykuł !
  Pierwszy zrobiłem CCNA. Wiedza super . Poszedłem do pracy na stanowisku admina ds. Sieci i systemów i poza poznaniem Linuxa, to więcej niż na sprzęcie Cisco zacząłem pracować i poznałem mikrotika.
  Zakochałem się w tym urządzeniu.
  Zrobiłem kilka certyfikatów, lecz widzę że na rynku pracy słabo z robotą na tego typu producenta.
  Dlatego muszę powoli przerzucić to czego się nauczyłem na mikrotiku na cisco i ruszyć na ccnp.

  Odpowiedz
  • Rafał Rudewicz

   Odnoszę wrażenie, że mikrotik w polsce jest popularny wśród małych operatorów ISP. Trzeba przyznać, że stosunek ceny do możliwości mają całkiem korzystny. Nie ma co ukrywać, większość ofert dla sieciowców w Polsce to oferty pracy w korporacji, które stawiają na „dużych” dostawców sprzętu.

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *