Rafał Rudewicz

23 sierpnia 2021

Inna Sieć Newsletter


TOP 10 blogów dla sieciowca w 2021

Aktualności | 2 Komentarze

Lista 10 blogów, które warto śledzić w 2021.
top10-blogow-2021

i 3 Spis treści

Pora na tegoroczną edycję TOP10 blogów o sieciach komputerowych, które warto śledzić w 2021. W tym roku było mi jeszcze trudniej wybrać tylko 10. Kilka blogów musiało pożegnać się z listą, ustępując miejsca aktywniejszym kolegom.

Jeśli jesteś ciekawy, jak wyglądała lista w 2020, możesz sprawdzić to tutaj: 10 Blogów o sieciach komputerowych, które warto śledzić w 2020

Przedstawiam Ci listę polskich blogów, które każdy sieciowiec w 2021 powinien obserwować. Znajdziesz na nich mnóstwo wartościowych artykułów, tworzonych przez ekspertów z branży.

Lista jest przedstawiona w sposób alfabetyczny. Każdy z blogów jest warty obserwowania, do czego serdecznie zachęcam.

AKADEMIA DATA CENTER

Prowadzana przez Sebastiana Grugiela Akademia Data Center to prawdziwa kopalnia wiedzy o rozwiązaniach VMware, cloud computingu oraz szeroko pojętym IT. Akademia to jednak nie tylko blog, ale również polska społeczność zbudowana wokół tych zagadnień.

Jeśli planujesz rozwijać się w kierunku Data Center oraz chmury, jest to świetne miejsca, aby być małe sztuczki architekta z wieloletnim doświadczeniem.

Polecany artykuł: Disaster Recovery dla Google Cloud VMware Engine

INLEO

Inleo w tym roku w ogóle nie planuje zwalniać. Pod wodzą Macieja Lelusza pojawiają się nie tylko świetne teksty na blogu, ale również powstał kapitalny podcast Inleocast. Warto wspomnieć, że swoje wpisy na blogu Inleo zamieścili również Piotr Wojciechowski oraz Michał Iwańczuk.

Ogromnym wyróżnikiem jest bardzo swobodne, pozbawione zbędnego zadęcia podejście do poruszanych tematów. Teksty czyta się bardzo przyjemnie i od razu ma się ochotę na więcej.

W zdominowanej przez mężczyzn branży warto również wspomnieć o Justynie Jamroży, która opublikowała dwa artykuły na temat Postmana i zarządzania chmurą.

Polecany artykuł: Droga Architekta IT – wizja

ŁUKASZ BROMIRSKI

Ciężko znaleźć kogoś, kto choć trochę interesuje się sieciami komputerowymi i nie zna Łukasza Bromirskiego. Współtwórca oraz wieloletni członek rady programowej, oraz prelegent na PLNOGu, administrator forum ccie.pl. Od niedawna prowadzi projekt  BGP Blackholing PL. Zawodowo związany z firmą Cisco.

Na swoim prywatnym blogu, Łukasz dzieli się nie tylko swoją ogromną wiedzą, lecz również czasem coś dobrego poleci, czy to książkę, czy to plecak 🙂

Polecany artykuł: Rozkładanie ruchu, część pierwsza

MARCEL GUZENDA

Blog Marcela Guzendy, znajduje się na youtube, jednak trzeba uczciwie przyznać, że jest kapitalnie prowadzony. Dostępne materiały prezentują wysoki poziom merytoryczny, a sama treść jest zmontowana w ciekawy i przystępny sposób.

Marcel na kanale porusza tematy typowe sieciowe, ale również nieobce mu technologie z data center czy typowe problemy inżyniera jak na przykład, który monitor wybrać 🙂

Polecane video: Przełącznik Cisco – Podstawowa konfiguracja switcha

MIKROTIKON

Produkty firmy Mikrotik, nie podbiły rynku korporacyjnego. Kapitalny stosunek ceny do możliwości sprawił, że mimo wszystko znalazły rzesze fanów, zwłaszcza wśród małych ISP.

Wojtek Mańka na blogu Mikrotikon dzieli się wiedzą z zakresu konfiguracji urządzeń właśnie tego vendora. Jeśli szukasz praktycznych recenzji sprzętu ze stajni MT, znajdziesz coś interesującego dla siebie.

Polecany artykuł: 1.1.1.1 for Families – czyli sprytny (i darmowy) system filtrowania treści

NA STYKU SIECI

Na styku sieci to blog prowadzony przez dwóch świetnych ekspertów Damiana Michalaka oraz Łukasza Kowalskiego. Obaj panowie potrafią tłumaczyć skomplikowane zagadnienia w sposób prosty i przystępny, jednocześnie bez zbędnego upraszczania tematu.

Jak sami autorzy piszą o NSS – „Naszym celem jest tworzenie treści, które pozwolą Ci efektywnie pracować w branży sieciowej”. Na styku sieci oprócz tematów technicznych (między innymi o sieciach bezprzewodowych!) porusza również luźniejsze zagadnienia dotyczące kariery w IT.

Polecany artykuł: Maszyna stanowa OSPF

NETWORKACADEMY

Network Academy to blog założony przez Piotra Kałużę i choć wystartował dopiero w połowie 2020 roku, to gorąco mu kibicuje. Im więcej wartościowych materiałów w sieci, tym lepiej.

Na blogu znajdziesz wyjaśnienia podstawowych zagadnień oraz praktyczne przykłady zastosowania aplikacji w pracy sieciowca.

Polecany artykuł: 23 przykłady jak przechwytywać ruch za pomocą tcpdump

SHOW ROUTE

Jestem ogromnym fanem technologii z działki Service Provider. Tym chętniej zaglądam na blog do Tomasza Mikołajka, który świetnie tłumaczy zagadnienia z tego obszaru. Na show route znajdziesz sporo materiałów na temat BGP, czyli Bardzo Groźnego Protokołu oraz wracającego do łask poza sieciami ISP protokołu IS-IS.

Warto również zapisać się na darmowy kurs Junosa, na którym poznasz podstawy systemy operacyjnego napędzającego sprzęty firmy Juniper Networks.

Polecany artykuł: Co to jest RPKI?

SZKOŁA DEVNET

Automatyzacja to temat, który jest już z nami od wielu lat. Jednak wypuszczenie dedykowanej ścieżki certyfikacyjnej przez Cisco, jeszcze bardziej przyspieszyło ten trend i zachęciło kolejnych inżynierów do pochylenia się nad tymi zagadnieniami.

Szkoła Devnet to blog prowadzony przez Piotra Wojciechowskiego, który jest nie tylko świetnym sieciowcem (o czym świadczy ponad 10 lat z tytułem CCIE), ale również ekspertem w temacie automatyzacji. Dość powiedzieć, że Piotr ma swój wkład w bibliotekach do Docker Swarm oraz stworzył aplikację do automatyzacji sieci…. w Cisco Modeling Lab!

Polecany artykuł: 5 trendów DevOps, które warto śledzić w 2021

WŁADCY SIECI

Portal Władcy sieci prowadzony przez firmę Axence, to nie tylko zbiór artykułów, ale również rosnąca społeczność administratorów. Ich misją jest Uświadamianie, że administrator to nie tylko „pan od komputerów”, ale osoba odgrywająca kluczową rolę w organizacji”.

Znajdziesz tutaj artykuły o tematyce sieci komputerowych, bezpieczeństwa i automatyzacji.

Polecany artykuł: Jak łączyć ze sobą narzędzia do automatyzacji?

PODSUMOWANIE

To już druga edycja listy top 10 blogów dla sieciowca. Na liście znalazło się wiele blogów z zeszłorocznej edycji, jak również kilka nowych, prężnie rozwijających się portali i jako nowość pojawił się nawet vlog. Podejrzewam, że w przyszłym roku może ich być nawet więcej.

Jak widać mamy w Polsce wielu ekspertów, chętnych do dzielenia się swoją wiedzą z innymi. Ogromnie mnie to cieszy, dzięki temu wiele osób będzie miało łatwiejszy start w swojej karierze.

Na koniec mam pytanie do Ciebie. Jaki blog umieściłbyś na liście?

Rafał Rudewicz

Rafał Rudewicz

Specjalizuję się w rozwiązaniach Enterprise oraz Service Provider. Projektuję, wdrażam oraz naprawiam sieci dla największych firm na świecie.

2 komentarze

  1. Zejuu

    Super i przydatna lista 🙂

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *