Rafał Rudewicz

8 sierpnia 2021

Inna Sieć Newsletter


Jak znaleźć pierwszą pracę w IT? Pytamy rekruterów

Wywiady z ekspertami | 0 komentarzy

Rekruterki oraz doradcy kariery dzielą się swoją opinią jak znaleźć pierwszą pracę w IT.
Jak znaleźć pierwszą pracę w IT?

i 3 Spis treści

Pierwsza praca w IT to bez wątpienia drabina do lepszych zarobków w przyszłości oraz miejsce, w którym zdobędziesz doświadczenie. 

Jak wyróżnić się z tłumu kandydatów? Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej firmy?

Zadaliśmy te pytania rekruterkom oraz doradcom kariery z branży IT. To oni codziennie rozmawiają z kandydatami i pomagają poszukującym nowych możliwości. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby zwiększyć swoje szanse na wymarzoną pracę.

Wszystkie wypowiedzi ułożone są w sposób alfabetyczny.

3 istotne kroki do znalezienia pierwszej pracy – CV, Aplikacja, Pierwsza rozmowa

Paulina Ćwiek - Rekruter w MatcHR

Paulina Ćwiek
Rekruterka w MatcHR
LinkedIn

CV: Twoje CV musi być łatwo czytelne i przyjemne dla oka. Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, pamiętaj, aby wypisać wszystkie kursy i certyfikaty, które mogą być pomocne na danym stanowisku. Nie zapomnij też umieścić danych kontaktowych, aby rekruter mógł się z Tobą łatwo skontaktować. W górnej części CV warto też napisać 3-5 krótkich zdań o sobie.

Ważne jest, aby nie zawyżać swojego doświadczenia ani umiejętności w CV, bo takie coś prędzej czy później wyjdzie na jaw w procesie rekrutacji i może negatywnie odbić się na Twojej reputacji.

Aplikacja: Bardzo dokładnie czytaj opisy stanowiska i aplikuj tylko na takie, które odpowiadają Twojemu doświadczeniu i umiejętnościom. W mojej pracy spotykam się z dużą liczbą kandydatów, którzy składają aplikacje na seniorskie stanowiska, a nie mają żadnego doświadczenia lub niewielkie, co od razu wiąże się z odrzuceniem takowej aplikacji. Postaraj się też, poszukać informacji czym dokładnie zajmuje się firma, jakie jest zadowolenie pracowników i zadaj sobie pytanie dlaczego chciałbyś/chciałabyś tam pracować.

Pierwsza rozmowa: Jeśli zostaniesz zaproszony/a na pierwszą rozmowę, poświęć trochę czasu na przygotowanie i głębszy research na temat firmy. Rekruter na pewno zapyta Cię, dlaczego chcesz tutaj pracować i co przyciągnęło Twoją uwagę, więc bądź gotowy/a aby podać kilka konkretnych przykładów, które uzasadnią Twoją motywację. Podczas rozmowy wymień też kilka powodów, które mogłyby przekonać rekrutera, że jesteś odpowiednim kandydatem/kandydatką, mimo braku doświadczenia zawodowego.

Idealnym stanem po rozmowie jest taki, kiedy mamy komplet informacji

Magdalena Kanik
Business Manager w MARGO
LinkedIn

Zdarza się, że w rozmowach z Kandydatami słyszę, że sposób, w jaki ułożyła się ich ścieżka zawodowa, było dziełem przypadku. Poszli do pierwszej pracy, tam zdobyli pewne kompetencje i dalej już podążali w tym kierunku. Jeśli jesteśmy urodzonymi szczęściarzami, możemy zaufać losowi, ale w każdym innym przypadku myślę, że warto jednak przemyśleć temat. Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim w pierwszej pracy zdobędziemy pierwsze szlify – nie chcę mówić, że czym skorupka nasiąknie za młodu, ale jednak praktyki, z jakimi się spotkamy z dużym prawdopodobieństwem, będziemy powielać dalej. Warto więc sprawdzić, czy mamy znajomych w danej firmie i podpytać ich, jak to wygląda od środka. Niezależnie od pozyskanych informacji zawsze warto zapytać też przyszłego pracodawcę na rozmowie rekrutacyjnej o jego perspektywę.

A skoro już poruszamy temat rozmowy, to proponuję ją faktycznie traktować jak rozmowę, co oznacza, że zachęcam, aby nie być tylko biernym odbiorcą pytań, ale też samemu je zadawać. Przygotowując kandydatów, do rozmów rekrutacyjnych zawsze mówię, że idealnym stanem po rozmowie jest taki, kiedy mamy komplet informacji, które są nam potrzebne do podjęcia decyzji, czy iść w danym kierunku, czy nie. Oczywiście to wymaga przygotowania i przemyślenia, jakie pytania warto zadać i tu uczulam, że przede wszystkim merytoryczne (pytanie o rodzaj dostępnej kawy raczej nie postawi nas w dobrym świetle, a jednak zdarza się, że padają). 

W przypadku pierwszej pracy myślę, że dobrze jest zapytać o sposób, w jaki są wdrażani nowi pracownicy, czy jest jakaś dokumentacja, czy będą seniorzy, od których będzie się można czegoś nauczyć. Są np. firmy, gdzie nowe osoby mają przez pewien czas przypisanego buddy’ego, który opiekuje się nową osobą i jest to wpisane w jego obowiązki, a nie robi tego w tzw. wolnym czasie, którego nie ma. Warto zapytać o kulturę firmy w tym zakresie.

Innym aspektem, który w świadomym kształtowaniu ścieżki zawodowej jest nie do przecenienia to fakt, że decydując się na firmę ze znaną marką mamy silny punkt w CV. Dlaczego? Skoro marka jest znana, to każdy, kto czyta CV, od razu kojarzy jej wizerunek. Co za tym idzie, jeśli pracujemy w międzynarodowej firmie, wiadome jest, że jest większe prawdopodobieństwo, że mieliśmy styczność z językiem angielskim. 

Jeśli mówimy o globalnej korporacji, to zapewne były tam określone zasady i praktyki, według których pracowaliśmy. Z kolei jeśli pracowaliśmy w software house, to zapewne projekty miały większą dynamikę niż w dużych organizacjach, które charakteryzują się pewną inercją. 

Jeśli mamy w CV kilka mało znanych firm, to w głowie odbiorcy nie buduje się żaden obraz (wtedy my musimy zadbać o przekazanie podstawowych informacji o firmie). Oczywiście jest to element, który ma znaczenie na etapie wyboru Kandydatów na rozmowę na podstawie przesłanego CV, ale w momencie, gdy jest tylu Kandydatów, że nie sposób spotkać wszystkich, menedżer na jakiejś podstawie musi podjąć decyzję, kogo zaprosić na rozmowy.

Na koniec miejmy w pamięci, że menedżer bierze odpowiedzialność za wybór odpowiedniej osoby do Zespołu, więc warto mu to ułatwić np. poprzez dobrze skonstruowane CV, tzn. w sposób, który pozwoli odbiorcy wyobrazić sobie przynajmniej w pewnym zakresie, na czym polegała nasza praca. Nawet jeśli naszym dotychczasowym doświadczeniem są krótkie praktyki, napiszmy, z jakimi systemami pracowaliśmy, opiszmy pokrótce nasze zadania. Jest to pewna trudność dla osób, które nie lubią pisać o rzeczach oczywistych, ale jednak o to tu chodzi – to nam się wydaje, że coś jest oczywistą oczywistością, ale ta sama praktyka z nazwy w dwóch różnych firmach może przebiegać zupełnie inaczej. 

Podobnie podczas rozmowy – pamiętajmy, że menedżer nas nie zna i może wyciągnąć wnioski tylko z tego, co usłyszy od nas, dlatego zastanówmy się wcześniej, co chcemy przekazać, bo choć nie mamy wpływu na to, jakie usłyszymy pytania, to już od nas zależy, jak na nie odpowiemy. Mając w głowie to, na czym nam zależy, aby usłyszał menedżer, jest duża szansa, że to wybrzmi.

Postaw na wiedzę, umiejętności i kompetencje miękkie.

Adriana Krzemińska - HR Unit Specialist w UNITEAM

Adriana Krzemińska
HR Unit Specialist w UNITEAM
LinkedIn

Pierwszym krokiem powinna być wnikliwa analiza samego siebie. Sprawdź, jakie role można pełnić w IT, pytaj znajomych, sporo czytaj i poszerzaj horyzonty. Zastanów się jakie zadania sprawiają Ci przyjemność, a jakie są dla Ciebie nużące i mało atrakcyjne. Pomyśl o swoich mocnych i słabych stronach w kontekście pracy. To wszystko przybliży Cię do rozwoju w atrakcyjnym dla Ciebie środowisku i roli. Może się też zdarzyć tak, że nie do końca będziesz przekonany o tym, co jest dla Ciebie odpowiednie – w takim wypadku po prostu próbuj i działaj, a przy okazji obserwuj siebie.

Przeglądaj oferty i aplikuj! Jeśli nie posiadasz jeszcze doświadczenia zawodowego, zacznij od praktyk lub stażu. Pozwól organizacji siebie poznać, sprawdź, czy dany obszar działania Ci odpowiada i czerp doświadczenia od starszych stażem pracowników. Z pozycji praktykanta lub stażysty łatwiej będzie Ci starać się o stanowisko juniorskie.

Praca w IT to nie tylko programowanie: możesz rozwijać się jako Analityk Systemowy, Project Manager lub nawet Handlowiec. Szukając pierwszej pracy w IT postaw na wiedzę, umiejętności i kompetencje miękkie. Uwydatnij swoje mocne strony w CV lub podczas rozmowy rekrutacyjnej oraz podeprzyj się dowodami w postaci portfolio projektów (zrealizowanych podczas nauki) lub repozytorium na GitHub. Bądź proaktywny, pozytywnie nastawiony i cierpliwy.

Spory odsetek kandydatów na rekrutacji pojawia się dzięki systemowi poleceń pracowniczych. Warto więc postawić na networking. Buduj sieć kontaktów na LinkedIn, angażuj się w dyskusje na forach, korzystaj ze StackOverflow, uczestnicz w webinarach, bootkampach, kursach, targach, konferencjach i wydarzeniach branżowych. Oprócz nowej pracy możesz zyskać sporo wiedzy, cennych uwag i wsparcia bardziej doświadczonych osób.

W branży IT zyskują ci, którzy chcą się uczyć, szybko dostosowują się do zmian

Karolina Lipska - Senior IT Recruitment Consultant w Randstad Polska

Karolina Lipska
Senior IT Recruitment Consultant w Randstad Polska
LinkedIn

Startując w branży IT, kandydat powinien przede wszystkim pamiętać, że nikt nie rodzi się seniorem. To czy dojdzie w swojej karierze do etapu seniora lub wyżej zależy tylko i wyłącznie od niego.

Ciężko jest podać definicję idealnego kandydata – juniora. Moim zdaniem najistotniejsze jest, by aplikujący wiedział, czego chce, dążył do rozwijania kompetencji technicznych: nauki języków programowania, poszerzania swoich umiejętności np. poprzez udział w szkoleniach, kursach, był nastawiony na cel, proaktywny w działaniu oraz posiadał świadomość, że w obecnych czasach współpraca z „biznesem” to dla branży IT chleb powszedni.

Tajemnicą sukcesu na rynku IT jest portfolio, które trzeba budować konsekwentnie i świadomie. Poprzez dobór technologii można pokazać, że ma się na siebie pomysł i wybraną ścieżkę rozwoju. Błędem jest przypadkowe dobieranie technologii, które do siebie nie pasują. Każda specjalizacja w IT ma typowy dla siebie stack technologiczny (stos technologiczny). Moim zdaniem dobrze jest zrobić dużo wcześniej research. Nie ma sensu inwestować swojego czasu i pieniędzy ucząc się czegoś, co nie jest potrzebne i czego rynek ma przesyt.

Również wiek potencjalnego juniora nie ma znaczenia. Ważniejsze jest dopasowanie do kultury organizacyjnej, inaczej będzie wyglądała praca w start up-ie, inaczej w korporacji. Warto zadać sobie to pytanie czy nadaje się do mniejszej firmy i bardziej kameralnego zespołu, czy niczym Wilk z Wall Street jesteśmy w stanie podbić dużą, globalną korporację. Branża w obecnych czasach IT jest otwarta na różnorodność. Takie same szanse ma 50-latek i 25-latek. Dlatego nie ważne ile masz lat. Próbuj!

W branży IT zyskują ci, którzy chcą się uczyć, szybko dostosowują się do zmian, są elastyczni i wiedzą, że ważny jest nie tylko sam kod i wyróżniające się spośród innych CV. Warto do tego wszystkiego dodać znajomość języka angielskiego. Aktualnie wiele firm to organizacje międzynarodowe lub pracujące dla zagranicznych klientów. Znajomość angielskiego na poziomie B2 staje się absolutną koniecznością i jest często sprawdzana na rozmowach kwalifikacyjnych.

A co jeśli chodzi o kompetencje miękkie?

Przede wszystkim, kandydat na juniora w IT powinien być komunikatywny. W pewnych kręgach, w dalszym ciągu krąży błędne przekonanie o tym, że inżynierowie to ludzie, którzy całymi dniami tylko programują i są zazwyczaj introwertykami. Moim zdaniem to błędna opinia. Obecnie ludzie z branży IT uczestniczą w wielu meet up-ach, hackatonach, konferencjach na żywo lub online. Niejednokrotnie zdarza się też, że pracownicy są oddelegowywani do pracy z klientem poprzez wsparcie techniczne na miejscu, testowanie wybranego rozwiązania. Nie ma tutaj miejsca na pracę sam na sam, bez potrzeby kontaktu z drugim człowiekiem.

Rzeczą niezwykle istotną w pracy w IT jest także umiejętność logicznego myślenia i analizowania pewnych faktów. To dynamiczne środowisko, gdzie należy dokonywać szybkiej oceny, często wracać do początku i nadawać pracy priorytety. Liczy się też szybkość podejmowania decyzji i prezentowania różnych rozwiązań.

W branży IT zyskują ci, którzy chcą się uczyć, szybko dostosowują się do zmian

Karolina Marlińska Senior Recruitment Specialist w Netguru

Karolina Marlińska
Senior Recruitment Specialist w Netguru
LinkedIn

Szukając pracy i aplikując na poszczególną rolę, zwróć uwagę na wymagania, które zostały wymienione w ofercie pracy — szczególnie na sekcję  “must-have”. Jeśli posiadasz adekwatne umiejętności/wiedzę — upewnij się, że dane obszary są odzwierciedlone w Twoim CV. Opisując swój zakres obowiązków w obecnej czy poprzedniej pracy, skup się na konkretach, mierzalnych efektach i obszarach odpowiedzialności, które pozwolą lepiej zrozumieć, jak kształtowały się Twoje obowiązki. Jeśli miałaś/miałeś okazję pracować w zespole — warto o tym wspomnieć! 🙂

W przypadku jeśli nie masz długiego doświadczenia, przemyśl jakie inne podejmowane przez Ciebie aktywności mogą potwierdzić wartościowe umiejętności – np. aktywny udział w organizacji typu AISEC, mimo że nie jest bezpośrednio związany z IT, może wskazywać, że miałaś/eś doświadczenie w pracy zespołowej w międzynarodowym środowisku i zarządzaniu lub realizacji projektów. Pamiętaj o umieszczeniu adekwatnych dla danej roli ukończonych kursów, szkoleń i zdobytych certyfikatów (przy okazji zachęcam do proaktywnego zgłębiania wiedzy samodzielnie!).

Jeśli podczas aplikacji, zostaniesz poproszona/poproszony o wypełnienie formularza aplikacyjnego, zarezerwuj czas, aby odpowiedzieć na pytania wyczerpująco – ale nadal konkretnie. Jako rekruter mocno doceniam przygotowanie kandydata i to kiedy jego odpowiedzi wskazują, że zapoznał się z profilem firmy oraz opisem stanowiska, na które aplikuje.

Kiedy zostaniesz zaproszona/y do procesu – pamiętaj, że masz pełne prawo dopytać o wszystko, co jest dla Ciebie niejasne, tak aby odpowiednio się przygotować (np. odnośnie instrukcji do zadania rekrutacyjnego lub języka, w którym będzie odbywać się spotkanie itp.). Bądź w stałej komunikacji z dedykowaną osobą z zespołu rekrutacji i proaktywnie informuj np. jeśli nie będziesz dostępna/y pod telefonem przez kilka dni urlopu lub jeśli potrzebujesz więcej czasu na przesłanie rozwiązań na zadanie rekrutacyjne.

Do samej rozmowy przygotuj się czytając ponownie opis stanowiska – przemyśl konkretne przykłady projektów czy zagadnień, z którymi miałeś doświadczenie, tak aby móc zwięźle o nich opowiedzieć. Przeczytaj dostępne materiały o firmie i zastanów się również, co Cię zmotywowało do zaaplikowania na daną ofertę oraz jakie aspekty będą dla Ciebie ważne przy podejmowaniu decyzji o wyborze nowego miejsca. Spotkanie rekrutacyjne to także czas dla Ciebie, aby porozmawiać o kwestiach, które są dla Ciebie istotne – przemyśl pytania, które chciałabyś/chciałbyś zadać i ewentualnie wątpliwości do rozwiania. Powodzenia!

CV to narzędzie komunikacji, ono ma mówić to co chcesz, żeby zostało usłyszane

Monika Rudnicka HR Business Partner w Beyond.pl

Monika Rudnicka
HR Business Partner w Beyond.pl
LinkedIn

Szukasz pierwszej pracy w obszarze IT i pytasz mnie „jak się wyróżnić”? Czyli co zrobić, żeby Twoje dokumenty aplikacyjne zostały zauważone? Niestety nie mam jednej złotej rady, bo wszystko zależy od kontekstu na przykład od tego, jakie masz już w ogóle doświadczenie zawodowe – czy dopiero wchodzisz na ścieżkę zawodową, czy szukasz możliwości przebranżowienia. Niemniej, są na pewno 3 rzeczy, które na pewno możesz (a nawet powinieneś) zrobić.

Po 1. wykorzystaj sekcję w CV, gdzie piszesz kilka słów o sobie. To miejsce, żeby wspomnieć o chęci przebranżowienia lub o gotowości rozpoczęcia swojej drogi zawodowej w obszarze IT. Napisz, co już w tym temacie zrobiłeś – może działasz sam i się uczysz, może masz na koncie zrealizowany kurs lub szkolenie. Pamiętaj, że CV to narzędzie komunikacji, ono ma mówić to co chcesz, żeby zostało usłyszane. W realnej komunikacji z ludźmi też nie lubimy postawy „domyśl się” 😉 dlatego nie zostawiaj pola na domysły w swoich dokumentach aplikacyjnych.

Po 2. opisz całe swoje doświadczenie z obszaru IT – naprawiasz znajomym komputery? Jesteś rodzinnym specem od drukarek? Stawiasz swoje testowe, wirtualne maszyny? Kodujesz? Testujesz? Napisz to w CV! Przyjęło się, że w CV opisujemy tylko nasze doświadczenie zawodowe, a w wielu sytuacjach to bardzo ograniczające i sam sobie wybijasz atuty z ręki. Nie jest ważne, czy coś robisz zawodowo, jako wolontariusz czy hobbystycznie. Ważne, że to, co robisz, daje Ci radość, uczysz się i chcesz się w tym rozwijać.

Po 3. nie bój się aplikować na stanowiska juniorskie. To najlepszy i najszybszy sposób na wejście do branży IT. Ta ścieżka warta jest uwagi nawet jeśli masz już za sobą kilka lat kariery zawodowej w innym obszarze, ale w takiej sytuacji koniecznie odrób lekcję z punktu no.1.

Szukając pierwszej pracy, aplikuj na juniora

Magdalena (Breza) Szarek - Senior Talent Acquisition Specialist | IT Recruiter

Magdalena (Breza) Szarek
🦄 Senior Talent Acquisition Specialist | IT Recruiter
LinkedIn

Przede wszystkim – szukając pierwszej pracy aplikować na juniora, a nie na mida 🙂 Ja bym chętnie przeczytała kilka słów „dlaczego” – dlaczego po 10 latach pracy jako bibliotekarz ktoś postanowił zrobić kurs i zostać developerem. Czytelna forma graficzna, żeby CV było ATS friendly — to znacznie zwiększa szanse.

Najlepsze efekty przynosi aktywność, wychodzenie poza schemat i nawiązywanie relacji

Agnieszka Śladkowska - Twórca Gorillajob

Agnieszka Śladkowska
Twórca Gorillajob 🦍 wsparcia kandydatów na rynku pracy
LinkedIn

Sposoby poszukiwania pracy, szczególnie tej pierwszej, ewoluują. Najlepsze efekty można na ten moment osiągnąć aktywnością, wychodzeniem poza schematyczne poszukiwania i oczywiście nawiązywaniem relacji. Zanim firma, na której nam zależy, wystawi ogłoszenie, zgłośmy się do niej, wspierajmy ją w mediach społecznościowych, pokażmy swoje zaangażowanie i chęć pracy właśnie w tym miejscu.

Przygotujmy CV i treść maila skupiając się na wartościach, które przekonają tego konkretnego pracodawcę. Pamiętajmy też, że rekruterzy rzadko decydują tylko na podstawie kompetencji twardych, a stale istotnym elementem jest, na ile kandydat wykaże się kompetencjami miękkimi i nawiąże z rekruterem relację.

Szukając pierwszej pracy w IT pamiętaj o ciągłym poszerzaniu kompetencji

Marta Wieczorek - Delivery Manager (IT Recruitment) w RITS

Marta Wieczorek
Delivery Manager (IT Recruitment) w RITS
LinkedIn

Zaczynając poszukiwania pierwszej pracy w IT, powinniśmy zacząć od przygotowania solidnego CV. Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie ofertami na poziomie junior, warto pamiętać o tym, aby jak najlepiej przedstawić dotychczasowe doświadczenie i umiejętności. Jeżeli jesteś osobą, która swoje umiejętności techniczne zdobyła na kursie bądź w toku studiów, opisz je, biorąc pod uwagę realne kompetencje, które posiadasz – jeżeli masz za sobą ukończone pierwsze projekty, w których brałeś/aś udział, opisz je i wskaż zakres swoich obowiązków. W przypadku pozycji deweloperskich, warto w CV umieścić link do swojego portfolio oraz Githuba. To tam weryfikujący Twoje CV będą mogli zobaczyć „na żywo” Twoje umiejętności jeszcze przed rozmową.

CV to również miejsce na wskazanie posiadanej certyfikacji, więc jeżeli takową posiadasz, warto umieścić ją w dokumencie. Szukając pierwszej pracy w IT, wspomnij też o swojej motywacji i dlaczego właśnie w IT widzisz swoją karierę zawodową.

Istotną kwestią jest również wygląd Twojego resume – pamiętaj o tym, aby przed wysłaniem CV dokładnie je sprawdzić i upewnić się, że nie ma w nim, chociażby błędów językowych. Osobiście polecam weryfikację CV razem ze specjalistami. O ich pomoc zawsze możesz poprosić w grupach branżowych obecnych na przykład na Facebook oraz specjalistów z portalu Linkedin – nie obawiaj się pytania o radę doświadczonych rekruterów oraz ekspertów z dziedziny, w której się rozwijasz.

Przy poszukiwaniu ofert, dokładnie zapoznaj się z ofertami na które chcesz złożyć aplikację i zapoznaj się z wymaganymi dokumentami, których oczekują pracodawcy. Składając swoje CV, uzbrój się też w cierpliwość. Szukając pierwszej pracy w IT, spotkasz się z dużą konkurencją i często feedback związany z Twoją aplikacją nie pojawi się w pierwszych dniach od zgłoszenia.

W przypadku odpowiedzi negatywnej, zawsze proś o dodatkowe informacje związane z odrzuceniem Twojej kandydatury – na przyszłość, będziesz wiedzieć, na jakie obszary rekrutujący najbardziej zwracają uwagę oraz co możesz poprawić na przykład w Twoim CV. 

Monitoruj różne źródła, w których umieszczane są oferty pracy – zaczynając od znanych portali a kończąc na branżowych grupach. Osobiście polecam też zwracać się bezpośrednio do firm, które swoim profilem działalności są zbliżone do Twoich preferencji. Dzięki bezpośredniemu dotarciu do firm masz szansę na zdobycie posady, na którą nie było jeszcze otwartego naboru.

Szukając pierwszej pracy w IT pamiętaj o ciągłym poszerzaniu kompetencji, bądź na bieżąco z nowinkami z obszaru, który Cię interesuje i nawiązuj kontakty z osobami, które mogłyby podpowiedzieć na podstawie swojego doświadczenia gdzie najlepiej zdobywać nowe umiejętności. Nie obawiaj się pytać, mów wprost o swoich obiekcjach oraz ewentualnych brakach wiedzy – pamiętaj o tym, że na poziomie entry level zawsze będziesz pod opieką bardziej doświadczonych pracowników i to z ich pomocą zdobędziesz praktyczne umiejętności.

Pytanie do Ciebie

Znasz już porady rekruterek oraz doradców kariery odnośnie procesu rekrutacji, dobrania odpowiedniego stanowiska do swoich preferencji. Wiesz również, że wiek nie ma większego znaczenia – w IT odnajdzie się zarówno student jak i osoba z doświadczeniem z innej branży.

Mam pytanie do Ciebie, co Ty możesz poradzić osobie, która szuka swojej pierwszej pracy w IT? Napisz koniecznie w komentarzu!

Rafał Rudewicz

Rafał Rudewicz

Specjalizuję się w rozwiązaniach Enterprise oraz Service Provider. Projektuję, wdrażam oraz naprawiam sieci dla największych firm na świecie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *