Rafał Rudewicz

13 września 2019

Inna Sieć Newsletter


Recenzja: Praktyczne projekty sieciowe – Paweł Zaręba

Recenzje | 8 Komentarze

"Praktyczne projekty sieciowe" Pawła Zaręby wprowadzą Cię w świat sieci komputerowych w sposób praktyczny.
Praktyczne projekty sieciowe recenzja

i 3 Spis treści

Dobrych książek traktujących o sieciach komputerowych jest wyjątkowo mało. Zazwyczaj są to podręczniki przygotowujące do certyfikacji u konkretnego producenta sprzętu. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale zwykle są to pozycje napisane po angielsku (chwała im za to, do teraz mam awersję do security po przeczytaniu polskiej wersji podręcznika do CCNA Security). Żyjemy jednak w kraju nad Wisłą, gdzie posługujemy się językiem polskim i dla niektórych to właśnie będzie czynnikiem decydującym przy wyborze lektury. Na szczęście książka Pawła Zaręby „Praktyczne projekty sieciowe” jest napisane w naszym ojczystym języku z zachowaniem przyjętych zapożyczeń z języka Szekspira.

KIM JEST AUTOR KSIĄŻKI?

Paweł Zaręba

Autorem książki jest Paweł Zaręba, który z branżą IT oraz ICT jest związany już od 10 lat. Poniżej możesz przeczytać którą notkę biograficzną pochodzącą z jego książki: Mgr inż. Paweł Zaręba w branży IT (information technology) oraz ICT (information and communication technology) działa od ponad 10 lat. W 2009 roku ukończył informatykę w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, a w 2013 roku — studia podyplomowe na kierunku mechatronika w Wyższej Szkole Mechatroniki w Katowicach.

Jest certyfikowanym specjalistą Microsoft i Cisco. Od początku swojej kariery zawodowej był związany z sieciami komputerowymi oraz środowiskiem sieciowo-serwerowym — rozpoczynał jako administrator systemów i sieci; pracował zarówno dla firm krajowych, jak i międzynarodowych. Obecnie jako network engineer w międzynarodowej korporacji jest odpowiedzialny za projektowanie, wdrażanie i utrzymanie sieci globalnej.

Tematyka

Książka traktuje o sieciach komputerach. To raczej kwestia oczywista i nikt nie powinien tutaj być zaskoczony. Omawiane projekty bazują typowo dla branży na produktach Cisco, ale co ciekawe wszystkie da się zrealizować w Packet Tracerze. Jeśli nie wiesz co PT, to już śpieszę z wyjaśnieniem, otóż jest to zaawansowany symulator sieci, który w obecnej wersji pozwala na przetestowanie różnych scenariuszy oraz przedstawia w sposób graficzny, jak w naszej sieci poruszają się pakiety. Dla osób początkujących jest to narzędzie po prostu świetne. Pozwala na własne oczy zobaczyć, jak urządzenia komunikują się ze sobą. W dowolnym momencie możemy podejrzeć, jak dany pakiet się zmienia oraz przykładowo, dlaczego został odrzucony.

Autor obiecuje nam już na wstępie, że w książce zostają poruszone zagadnienia, z którymi miał do czynienia na przestrzeni swojej 10-letniej kariery w sieciach. I tak o to mamy do czynienia z sieciami WAN, LAN oraz WLAN. W listę protokołów z których skorzystamy, wpisują się: VLAN, IPv4 oraz IPv6 czy Radius, Netflow, QoS i DHCP. Oczywiście to tylko kilka przykładów.

Projekty w tej książce są tak dobrane, że osoby uczące się do CCNA są w stanie  je zrozumieć oraz mieć frajdę z samodzielnego ich wdrożenia. Oznacza to, że nie mamy tutaj suchych, laboratoryjnych przykładów jak działa konkretny protokół, ale otrzymujemy rozwiązania kompleksowe, wręcz produkcyjne. Takie podejście oferuje sporo frajdy oraz daje pogląd na to, z czym osoba początkująca może mieć do czynienia w przyszłości.

Omawiane projekty

praktyczne projekty sieciowe spis treści

Tytuł każdego z rozdziałów doskonale oddaje tematykę omawianego projektu, spójrzmy więc na spis treści:

 1. Wprowadzenie do sieci w pigułce – niezbędnik administratora sieci
 2. Segmentacja sieci, czyli VLAN-y
 3. Dostęp do internetu na bazie DSL oraz dial-up
 4. Awaria w sieci LAN okiem admina – jak sobie poradzić?
 5. VoIP – darmowe połączenia telefoniczne w oddziale firmy
 6. VoIP między oddziałami – topologia fizyczna i logiczna
 7. Redundancja w sieci: EtherChannel plus HSRP
 8. Zdalny monitoring domu, czyli IoE w praktyce
 9. Poczta i internet w smartfonie, czyli projekt sieci mobilnej
 10. MPLS i VPN – komunikacja między oddziałami firmy
 11. QoS, NetFlow i RADIUS w akcji, czyli trochę sieciowych technologii w praktyce
 12. IoT w praktyce – inteligentny dom
 13. Sieć w hotelu z wykorzystaniem kontrolera Wi-Fi oraz zapory ogniowej

Jak widać w spisie treści, praktycznie każdy rozdział dotyczy innej tematyki i korzysta z różnych technologii. Na minus muszę zaliczyć rozdział 10, który wprowadza w błąd, niestety nie skonfigurujemy żadnego połączenia na podstawie MPLS. Owszem to zagadnienie jest wytłumaczone w sposób dający ogólny pogląd na technologię, ale nie tego oczekuje się od „praktycznych projektów”. Po części jest to zapewne spowodowane brakiem wsparcia dla MPLS w Packet Tracer.

Praktyczne projekty sieciowe ramka mpls

Dla kogo jest ta książka?

Najwięcej wartościowej treści znajdą w niej osoby dopiero rozpoczynające przygodę z sieciami komputerowymi. Bardzo dobrze to widać, już w pierwszym rozdziale, który jest swoistą powtórką z podstaw działania poszczególnych warstw stosu ISO/OSI. Każdy, kto  przygotowuje się do CCNA( na takim poziomie są poruszane projekty) odnajdzie tu mnóstwo wartościowych projektów, które z pewnością ciekawie uzupełnią akademickie laby.

Łyżka dziegciu w beczce miodu

Przygotowując się do napisania tej recenzji, nabyłem ebook’a w celu zabrania go ze sobą na urlop. Ot, taka „lekka” odskocznia od podręczników na wieczorną lekturę… i skończyłem ją jeszcze przed wyjazdem! Tak, przeczytanie całej książki zajęło mi 4 wieczory. Duży wpływ na to miał z pewnością fakt, że każde zagadnienie jest bogato ilustrowane. Jeden obraz jest podobno wart więcej niż tysiąc słów i z pewnością coś w tym jest. Oprócz opisu każde nowe zagadnienie posiada odpowiednią ilustrację, na przykład omawiany na początku proces nadawania adresacji przez serwer DHCP. 

Niestety jednak nie obyło się bez drobnych błędów jak  literówka – FSC zamiast pola FCS – czy pomylenie enkapsulacji z dekapsulacją na początku książki. Muszę również wspomnieć o poświęceniu zbyt wielu stron opisaniu mpls, z którego nie skorzystamy w żadnym projekcie. Fajnie, że  ten protokół został poruszony, ale w książce o praktycznych projektach spodziewałem się wyłącznie praktycznych materiałów.

Praktyczne projekty sieciowe DHCP

Praktyczne projekty sieciowe – kup książkę

Link powyżej jest linkiem afiliacyjnym, co oznacza, że otrzymam prowizję od sprzedaży. 

Recenzja nie była w żaden sposób sponsorowana.

Rafał Rudewicz

Rafał Rudewicz

Specjalizuję się w rozwiązaniach Enterprise oraz Service Provider. Projektuję, wdrażam oraz naprawiam sieci dla największych firm na świecie.

8 komentarzy

 1. Anna

  Wydaje mi się, że w tytule 8. rozdziału jest mała literówka: „Zdalny monitoring domu, czyli IoE (Nie chodziło czasem o PoE?) w praktyce”. Jeśli się mylę, chętnie się dowiem, skrótu od jakiej technologii nie znam. 🙂

  Odpowiedz
  • Rafał Rudewicz

   Nie ma tutaj błędu, chodzi faktycznie o IoE czyli Internet of Everything. Cytując fragment tego rozdziału :

   IoE to to sieć wszystkiego, co nas otacza, a co możemy podłączyć do internetu i przetwarzać. Umożliwia analizę czynności, jakie wykonują ludzie, przedmioty, urządzenia.

   Odpowiedz
 2. Kamil

  A ja myślałem, że IoE to Internet over Electricity 🙂

  Odpowiedz
  • Rafał Rudewicz

   Przyznam się szczerze, że pierwszy raz czytając książkę, myślałem, że mamy błąd i chodzi o PoE 🙂

   Odpowiedz
 3. Kamil

  Mam pytanie do Pana skryptów z książki, chodzi o połączenia PPP : https://helion.pl/pobierz-przyklady/ksipra/ plik r03.pkt
  jak powinno sie nawiazac polaczenie z komputerow PC? Nie jestem pewny czy na Routerze ISP nie brakuje polecen
  aaa new-model
  aaa authentication ppp default local

  Co powinno zostac wpisane po stronie komputera PC.
  czy to ma byc aplikacja vpn
  group name: grupa
  group key: ???
  host ip: 192.168.1.1
  username: internet
  password: xyz123

  Co wpisac do pola group key?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 4. Bartosz

  Zastanawiałem się czy warto kupić tą książkę. Mimo tego, że zajmuje się sieciami i tak ją zakupie 🙂

  Odpowiedz
  • Rafał Rudewicz

   Projekty są różnorodne i z pewnością znajdziesz coś dla siebie 🙂

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *