Recenzja

Praktyczne projekty sieciowe - Paweł Zaręba

Praktyczne projekty sieciowe recenzja
W: Recenzja

Dobrych książek traktujących o sieciach komputerowych jest wyjątkowo mało. Zazwyczaj są to podręczniki przygotowujące do certyfikacji u konkretnego producenta sprzętu. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale zwykle są to pozycje napisane po angielsku (chwała im za to, do teraz mam awersję do security po przeczytaniu polskiej wersji podręcznika do CCNA Security). Żyjemy jednak w kraju nad Wisłą, gdzie posługujemy się językiem polskim i dla niektórych to właśnie będzie czynnikiem decydującym przy wyborze lektury. Na szczęście książka Pawła Zaręby „Praktyczne projekty sieciowe” jest napisane w naszym ojczystym języku z zachowaniem przyjętych zapożyczeń z języka Szekspira.

KIM JEST AUTOR KSIĄŻKI?

Paweł Zaręba

Autorem książki jest Paweł Zaręba, który z branżą IT oraz ICT jest związany już od 10 lat. Poniżej możesz przeczytać którą notkę biograficzną pochodzącą z jego książki: Mgr inż. Paweł Zaręba w branży IT (information technology) oraz ICT (information and communication technology) działa od ponad 10 lat. W 2009 roku ukończył informatykę w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, a w 2013 roku — studia podyplomowe na kierunku mechatronika w Wyższej Szkole Mechatroniki w Katowicach.

Jest certyfikowanym specjalistą Microsoft i Cisco. Od początku swojej kariery zawodowej był związany z sieciami komputerowymi oraz środowiskiem sieciowo-serwerowym — rozpoczynał jako administrator systemów i sieci; pracował zarówno dla firm krajowych, jak i międzynarodowych. Obecnie jako network engineer w międzynarodowej korporacji jest odpowiedzialny za projektowanie, wdrażanie i utrzymanie sieci globalnej.

Tematyka

Książka traktuje o sieciach komputerach. To raczej kwestia oczywista i nikt nie powinien tutaj być zaskoczony. Omawiane projekty bazują typowo dla branży na produktach Cisco, ale co ciekawe wszystkie da się zrealizować w Packet Tracerze. Jeśli nie wiesz co PT, to już śpieszę z wyjaśnieniem, otóż jest to zaawansowany symulator sieci, który w obecnej wersji pozwala na przetestowanie różnych scenariuszy oraz przedstawia w sposób graficzny, jak w naszej sieci poruszają się pakiety. Dla osób początkujących jest to narzędzie po prostu świetne. Pozwala na własne oczy zobaczyć, jak urządzenia komunikują się ze sobą. W dowolnym momencie możemy podejrzeć, jak dany pakiet się zmienia oraz przykładowo, dlaczego został odrzucony.

Autor obiecuje nam już na wstępie, że w książce zostają poruszone zagadnienia, z którymi miał do czynienia na przestrzeni swojej 10-letniej kariery w sieciach. I tak o to mamy do czynienia z sieciami WAN, LAN oraz WLAN. W listę protokołów z których skorzystamy, wpisują się: VLAN, IPv4 oraz IPv6 czy Radius, Netflow, QoS i DHCP. Oczywiście to tylko kilka przykładów.

Projekty w tej książce są tak dobrane, że osoby uczące się do CCNA są w stanie  je zrozumieć oraz mieć frajdę z samodzielnego ich wdrożenia. Oznacza to, że nie mamy tutaj suchych, laboratoryjnych przykładów jak działa konkretny protokół, ale otrzymujemy rozwiązania kompleksowe, wręcz produkcyjne. Takie podejście oferuje sporo frajdy oraz daje pogląd na to, z czym osoba początkująca może mieć do czynienia w przyszłości.

Omawiane projekty

praktyczne projekty sieciowe spis treści

Tytuł każdego z rozdziałów doskonale oddaje tematykę omawianego projektu, spójrzmy więc na spis treści:

  1. Wprowadzenie do sieci w pigułce – niezbędnik administratora sieci
  2. Segmentacja sieci, czyli VLAN-y
  3. Dostęp do internetu na bazie DSL oraz dial-up
  4. Awaria w sieci LAN okiem admina – jak sobie poradzić?
  5. VoIP – darmowe połączenia telefoniczne w oddziale firmy
  6. VoIP między oddziałami – topologia fizyczna i logiczna
  7. Redundancja w sieci: EtherChannel plus HSRP
  8. Zdalny monitoring domu, czyli IoE w praktyce
  9. Poczta i internet w smartfonie, czyli projekt sieci mobilnej
  10. MPLS i VPN – komunikacja między oddziałami firmy
  11. QoS, NetFlow i RADIUS w akcji, czyli trochę sieciowych technologii w praktyce
  12. IoT w praktyce – inteligentny dom
  13. Sieć w hotelu z wykorzystaniem kontrolera Wi-Fi oraz zapory ogniowej

Jak widać w spisie treści, praktycznie każdy rozdział dotyczy innej tematyki i korzysta z różnych technologii. Na minus muszę zaliczyć rozdział 10, który wprowadza w błąd, niestety nie skonfigurujemy żadnego połączenia na podstawie MPLS. Owszem to zagadnienie jest wytłumaczone w sposób dający ogólny pogląd na technologię, ale nie tego oczekuje się od „praktycznych projektów”. Po części jest to zapewne spowodowane brakiem wsparcia dla MPLS w Packet Tracer.

Praktyczne projekty sieciowe ramka mpls

Dla kogo jest ta książka?

Najwięcej wartościowej treści znajdą w niej osoby dopiero rozpoczynające przygodę z sieciami komputerowymi. Bardzo dobrze to widać, już w pierwszym rozdziale, który jest swoistą powtórką z podstaw działania poszczególnych warstw stosu ISO/OSI. Każdy, kto  przygotowuje się do CCNA( na takim poziomie są poruszane projekty) odnajdzie tu mnóstwo wartościowych projektów, które z pewnością ciekawie uzupełnią akademickie laby.

Łyżka dziegciu w beczce miodu

Przygotowując się do napisania tej recenzji, nabyłem ebook’a w celu zabrania go ze sobą na urlop. Ot, taka „lekka” odskocznia od podręczników na wieczorną lekturę… i skończyłem ją jeszcze przed wyjazdem! Tak, przeczytanie całej książki zajęło mi 4 wieczory. Duży wpływ na to miał z pewnością fakt, że każde zagadnienie jest bogato ilustrowane. Jeden obraz jest podobno wart więcej niż tysiąc słów i z pewnością coś w tym jest. Oprócz opisu każde nowe zagadnienie posiada odpowiednią ilustrację, na przykład omawiany na początku proces nadawania adresacji przez serwer DHCP. 

Niestety jednak nie obyło się bez drobnych błędów jak  literówka – FSC zamiast pola FCS – czy pomylenie enkapsulacji z dekapsulacją na początku książki. Muszę również wspomnieć o poświęceniu zbyt wielu stron opisaniu mpls, z którego nie skorzystamy w żadnym projekcie. Fajnie, że  ten protokół został poruszony, ale w książce o praktycznych projektach spodziewałem się wyłącznie praktycznych materiałów.

Praktyczne projekty sieciowe DHCP

Praktyczne projekty sieciowe – kup książkę

Link powyżej jest linkiem afiliacyjnym, co oznacza, że otrzymam prowizję od sprzedaży. 

Recenzja nie była w żaden sposób sponsorowana.

Dobrych książek o sieciach komputerowych jest niewiele. Zazwyczaj są to podręczniki przygotowujące do certyfikacji u konkretnego producenta sprzętu. Choć nie ma w tym nic złego, to często są one napisane po angielsku, co może stanowić barierę dla niektórych czytelników. Mamy jednak szczęście żyć w kraju, gdzie posługujemy się językiem polskim, co dla wielu może być decydującym czynnikiem przy wyborze lektury.

Książka "Praktyczne projekty sieciowe" autorstwa Pawła Zaręby to jedna z nielicznych pozycji na rynku napisana w języku polskim. Autor zachował przy tym przyjęte zapożyczenia z języka angielskiego, co sprawia, że treść jest klarowna i łatwo przyswajalna. Dzięki temu czytelnicy mogą zgłębiać tajniki sieci komputerowych w swoim rodzimym języku, co z pewnością ułatwia proces nauki i zrozumienia skomplikowanych zagadnień.

KIM JEST AUTOR KSIĄŻKI?

Paweł Zaręba autor książki praktyczne projekty sieciowe

Autor książki, Paweł Zaręba, związany jest z branżą IT oraz ICT od 10 lat. Poniżej znajdziesz jego biografię zaczerpniętą z książki:

Mgr inż. Paweł Zaręba działa w branży IT (technologia informacyjna) oraz ICT (technologia informacyjno-komunikacyjna) od ponad 10 lat. W 2009 roku ukończył informatykę na Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, a w 2013 roku studia podyplomowe z mechatroniki na Wyższej Szkole Mechatroniki w Katowicach.

Posiada certyfikaty specjalisty Microsoft i Cisco. Od początku swojej kariery zawodowej zajmował się sieciami komputerowymi oraz infrastrukturą sieciowo-serwerową. Rozpoczynał jako administrator systemów i sieci, pracując zarówno dla firm krajowych, jak i międzynarodowych. Obecnie, jako inżynier sieciowy w międzynarodowej korporacji, odpowiada za projektowanie, wdrażanie i utrzymanie globalnej sieci.

Tematyka książki

Książka traktuje o sieciach komputerowych. To raczej oczywiste i nikt nie powinien być zaskoczony. Omawiane projekty bazują typowo na produktach Cisco, ale co ciekawe, wszystkie da się zrealizować w Packet Tracerze. Jeśli nie wiesz, co to jest PT, to już wyjaśniam - to zaawansowany symulator sieci, który w obecnej wersji pozwala na przetestowanie różnych scenariuszy oraz przedstawia w sposób graficzny, jak w naszej sieci poruszają się pakiety.

Dla osób początkujących jest to po prostu świetne narzędzie. Pozwala na zobaczenie na własne oczy, jak urządzenia komunikują się ze sobą. W dowolnym momencie możemy podejrzeć, jak dany pakiet się zmienia oraz na przykład, dlaczego został odrzucony.

Autor obiecuje nam już na wstępie, że w książce zostaną poruszone zagadnienia, z którymi miał do czynienia na przestrzeni swojej 10-letniej kariery w sieciach. I tak mamy do czynienia z sieciami WAN, LAN oraz WLAN. Na liście protokołów, z których skorzystamy, znajdują się: VLAN, IPv4 oraz IPv6, Radius, Netflow, QoS i DHCP. Oczywiście to tylko kilka przykładów.

Projekty w tej książce są tak dobrane, że osoby uczące się do CCNA są w stanie je zrozumieć oraz cieszyć się z samodzielnego ich wdrożenia. Oznacza to, że nie mamy tutaj suchych, laboratoryjnych przykładów działania konkretnego protokołu, ale otrzymujemy rozwiązania kompleksowe, wręcz produkcyjne. Takie podejście oferuje dużo frajdy oraz daje pogląd na to, z czym osoba początkująca może mieć do czynienia w przyszłości.

Omawiane projekty

Praktyczne projekty sieciowe spis treści

Tytuł każdego z rozdziałów doskonale oddaje tematykę omawianego projektu, dlatego spójrzmy na spis treści:

  • Wprowadzenie do sieci w pigułce – niezbędnik administratora sieci
  • Segmentacja sieci, czyli VLAN-y
  • Dostęp do internetu na bazie DSL oraz dial-up
  • Awaria w sieci LAN z perspektywy admina – jak sobie poradzić?
  • VoIP – bezpłatne połączenia telefoniczne w siedzibie firmy
  • VoIP między siedzibami – topologia fizyczna i logiczna
  • Redundancja w sieci: EtherChannel oraz HSRP
  • Zdalny monitoring domu – IoE w praktyce
  • Poczta i internet w smartfonie – projekt sieci mobilnej
  • MPLS i VPN – komunikacja między siedzibami firmy
  • QoS, NetFlow oraz RADIUS w działaniu – trochę sieciowych technologii w praktyce
  • IoT w praktyce – inteligentny dom
  • Sieć w hotelu z wykorzystaniem kontrolera Wi-Fi oraz zapory ogniowej

Jak widać w spisie treści, praktycznie każdy rozdział dotyczy innej tematyki i korzysta z różnych technologii. Na minus muszę zaliczyć rozdział 10, który wprowadza w błąd – niestety nie skonfigurujemy żadnego połączenia na podstawie MPLS. Owszem, zagadnienie to jest wyjaśnione w sposób ogólny, lecz od "praktycznych projektów" oczekuje się czegoś innego. Prawdopodobnie brak wsparcia dla MPLS w Packet Tracer ma tutaj znaczenie.

praktyczne projekty sieciowe - ramka mpls

Dla kogo jest ta książka?

Najwięcej wartościowej treści znajdą w niej osoby dopiero rozpoczynające przygodę z sieciami komputerowymi. Bardzo dobrze to widać już w pierwszym rozdziale, który jest swoistą powtórką z podstaw działania poszczególnych warstw stosu ISO/OSI. Każdy, kto przygotowuje się do CCNA (na takim poziomie są poruszane projekty), odnajdzie tu mnóstwo wartościowych projektów, które z pewnością ciekawie uzupełnią akademickie laby.

Ta książka stanowi doskonałe wsparcie dla osób rozpoczynających naukę w obszarze sieci komputerowych. Szczególnie przydatna będzie dla tych, którzy przygotowują się do egzaminu CCNA, ponieważ zawiera wiele praktycznych projektów, które mogą interesująco uzupełnić akademickie laboratoria.

Łyżka dziegciu w beczce miodu

Przygotowując się do napisania tej recenzji, nabyłem ebooka w celu zabrania go ze sobą na urlop. Ot, taka "lekka" odskocznia od podręczników na wieczorną lekturę… i skończyłem ją jeszcze przed wyjazdem! Tak, przeczytanie całej książki zajęło mi 4 wieczory. Duży wpływ na to miał z pewnością fakt, że każde zagadnienie jest bogato ilustrowane. Jeden obraz jest podobno wart więcej niż tysiąc słów i z pewnością coś w tym jest. Oprócz opisu każde nowe zagadnienie posiada odpowiednią ilustrację, na przykład omawiany na początku proces nadawania adresacji przez serwer DHCP.

Niestety jednak nie obyło się bez drobnych błędów, jak literówka – FSC zamiast pola FCS – czy pomylenie enkapsulacji z dekapsulacją na początku książki. Muszę również wspomnieć o poświęceniu zbyt wielu stron na opisanie MPLS, z którego nie skorzystamy w żadnym projekcie. Fajnie, że ten protokół został poruszony, ale w książce o praktycznych projektach spodziewałem się wyłącznie praktycznych materiałów.

Praktyczne projekty sieciowe

Książka Praktyczne projekty sieciowe bezboleśnie wprowadzi Cię w świat współczesnych technologii sieciowych. Przedstawia najistotniejsze informacje na temat ich możliwości oraz ograniczeń. W niezwykle praktyczny sposób uczy, jak radzić sobie z zadaniami stawianymi przed projektantami i administratorami sieci.

Kup książkę

Link powyżej jest linkiem afiliacyjnym, co oznacza, że otrzymam prowizję od sprzedaży. 

Recenzja nie była w żaden sposób sponsorowana.

Napisane przez
Rafał Rudewicz
Pasjonat sieci komputerowych i automatyzacji. CCNP Enterprise & DevNet Specialist. IP/MPLS SME. Dołącz do mnie, aby razem odkrywać fascynujący świat technologii!
Komentarze
Świetnie! Udało ci się pomyślnie zarejestrować.
Witaj z powrotem! Zalogowałeś się pomyślnie.
Pomyślnie subskrybowałeś Inna Sieć.
Twój link wygasł.
Sukces! Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać magiczny link do logowania.
Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.