Rafał Rudewicz

18 marca 2019

Inna Sieć Newsletter


Inna sieć 2.0 – Reaktywacja

Aktualności | 0 komentarzy

Innasieć powraca w nowej, lepszej odsłonie. W dzisiejszym wpisie krótko na temat skąd się wzięła prawie roczna przerwa oraz jakie są plany na przyszłość.

i 3 Spis treści

Minęło już całkiem sporo czasu od kiedy ostatni raz pojawił się wpis na innasieć.pl. Właściwie to 14 kwietnia 2018 opublikowałem artykuł IPv6 następca protokołu IPv4 i od tego czasu przez blisko rok nie pojawił się żaden nowy post. Skąd aż taka duża przerwa w publikacjach? Cóż głównym czynnikiem była tu bez wątpienia zmiana pracy oraz wyzwania które postawiła przede mną całkowicie zmieniając sposób mojej pracy. Bez bicia muszę się przyznać, że potrzebowałem dobrych kilku miesięcy, aby wdrożyć się w całkowicie nowe dla mnie procedury oraz poznać kolejnego vendora z którym będę miał okazję pracować –

Cześć Juniper! 

 

 

 

 

 

Innasieć zawsze była projektem małego bloga, na którym będę mógł podzielić się z Tobą swoją wiedzą oraz przemyśleniami. Nigdy nie była nigdzie reklamowana oraz promowana. Początkowo grono czytelników zamykało się raczej w kręgu znajomych co również potwierdzały liczby z google analytics. W samym kwietniu po publikacji ostatniego artykułu i w sumie szesnastego w ogóle, stronę odwiedziło raptem 160 osób. Tak, w całym miesiącu zainteresowanych artykułami było tylko 160 osób, co daje ok 5 unikatowych użytkowników dziennie. Co po blisko roku istnienia strony w internecie było dla mnie naprawdę słabym wynikiem. Wszystko zmierzało ku temu, aby zamknąć projekt wraz z wygaśnięciem domeny.

 

 

 

Pora powrotu do pisania

 

 

Pewnego razu miałem okazję porozmawiać twarzą w twarz z Łukaszem z Nastykusieci. Podczas typowego korporacyjnego small talku padło pytanie o bloga czy jeszcze będę pisał. Powiem szczerze, że byłem tym pytaniem zaskoczony, nie spodziewałem się, że ktokolwiek tutaj jeszcze zagląda po tak długim czasie bez publikacji nowych artykułów. Kiedy sprawdziłem wtedy aktualne wyniki w GA byłem naprawdę mocno zaskoczony, liczba odwiedzających wzrosła prawie czterokrotnie w stosunku do kwietnia 2018. 

 

 

 

 

 

Czego nie udało się zrealizować?

 

 

 

 

 

 

Jak to zwykle bywa, rzeczywistość zweryfikowała źle oszacowane i zbyt optymistyczne założenia. Poniżej lista celów, którymi podzieliłem się w pierwszym wpisie na dobry poczatek na blogu :

 

 

  • Materiałów, które pomogą Tobie i mnie przygotować się do egzaminów
  • Przykładów z budowy sieci i praktycznych rozwiązań
  • Cheatsheet’ów abyś nie musiał przeszukiwać już całego internetu
  • Własnych przemyśleń na temat sieci i tematyki która dotyczy osób pracujących lub chcących zacząć pracę jako sieciowiec
  • Teksty powinny pojawiać w zależności od poruszanej tematyki, od zaledwie kilku do kilkunastu w  miesiącu.

 

 

Ze wszystkich celów, które miały zostać zrealizowane na innasiec.pl udało się jedynie stworzyć kilka materiałów, które powinny zainteresować szczególnie osoby przygotowujące się do egzaminu CCNA. Pozostałych założeń nie udało się zrealizować jednakże nie zostaną one porzucone. Wyjątkiem jest częstotliwość publikacji, które od teraz będą pojawiać się zawsze w piątki rano.

 

 

Co się zmieniło?

 

 

 

Nie moglibyśmy mówić o wersji 2.0 jeśli nic by się nie zmieniło, a jedynie powróciłbym do pisania. Nie zmienił się silnik, na którym oparta jest strona. Nadal będą wykorzystywał starego dobrego WordPressa, jednak zmieniła się szata graficzna. 

 

Do ważniejszych zmian należy:

 

  • Migracja strony do thecamels.org. Zrzucenie z siebie konieczności samodzielnego administrowania hostingiem pozwoliło wygospodarować sporo czasu, który mogę poświęcić na przygotowanie kolejnych artykułów.
  • Przebudowanie czy właściwie przeprojektowanie układu strony i kategorii oraz adresów podstron, aby jak najbardziej ułatwić nawigowanie po blogu.
  • Strona jest już w pełni dostępna po HTTPS dzięki zainstalowaniu certyfikatu SSL.

 

Na koniec:

 

Zachęcam Cię, abyś podzielił się swoją opinią na temat nowej wersji blogu. Jak zawsze jeśli masz pomysł na artykuł, chętnie zapoznam się z Twoją propozycją. Nie wahaj się również ani chwili zadać nurtujących Cię pytań.

 

Życzę miłej lektury i do przeczytania!

 

 

Rafał Rudewicz

Rafał Rudewicz

Specjalizuję się w rozwiązaniach Enterprise oraz Service Provider. Projektuję, wdrażam oraz naprawiam sieci dla największych firm na świecie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *