Rafał Rudewicz

5 kwietnia 2019

Inna Sieć Newsletter


Wydawałoby się, że w binarnym świecie jedynek i zer nie ma miejsca na żarty. Cóż, nic bardziej mylnego!
Prima Aprilis RFC

i 3 Spis treści

RFC czyli Request For Comment jest to zbiór dokumentów szczegółowo opisujących protokoły, oraz specyfikacje techniczne wymagane do ustandaryzowanej implementacji danego zagadnienia. Jest to swoista biblia dla sieciowców w której znajdują się wszystkie obecnie stosowane standardy utworzone przez EITF. Wydawało by się, że w tak poważnym zbiorze danych nie ma miejsca na żarty, w końcu zaglądają i czytają to codziennie tysiące osób na całym świecie. Nic bardziej mylnego, sieciowcy również mają poczucie humoru, specyficzne ale jednak.

RFC 1149 IP over Avian Carriers (IPoAC)

Wydany 1 kwietnia 1990 przez David Waitzman’a RFC 1149 opisuje sposób transmisji datagramu IP z wykorzystaniem gołębia pocztowego. Standard ten niestety oferuje niską przepustowość o stosunkowo wysokich opóźnieniach oraz sporym ryzyku utraty danych. Jak wysokim? W celu sprawdzenia tego Linux User Group z Bergen w Norwegii wysłali 9 pakietów ping, każdy niesiony przez 1 gołębia. Niestety współczynnik dostarczonych danych wyniósł jedynie 65%, jedynie 4 pakiety zostały skutecznie dostarczone. Czas dostarczenia pakietu wynosił pomiędzy 3000 do ponad 6000 sekund .

64 bytes from 10.0.3.1: icmp_seq=0 ttl=255 time=6165731.1 ms

Standard został zaprojektowany do komunikacji typu punkt-punkt. Typowa wartość MTU wynosi 0,256 grama oraz jest uzależniona od długości nogi gołębia. Paradoksalnie starsze „nośniki” są w stanie przenosić większe ilości danych od młodszych osobników.

RFC 2549 IP over Avian Carriers with Quality of Service

9 lat po wydaniu oryginalnego standardu IPoAC doczekaliśmy się implementacji QoS. Dzięki temu otrzymaliśmy następujące dostępny klasy serwisów: Concorde , pierwsza klasa, biznesowa, coach ( klasa ekonomiczna). Jako jedyny znany protokół sieciowy wykorzystwanie IPoAC z QoS oferuje zbieranie mil wraz z każdym pakietem. Klasa concorde oferuje przyspieszony transport danych oraz dodatkowo wraz z pierwszą klasą dodatkowe 50% mil. Możliwym do zastosowanym algorytem kolejkowania jest WFQ.

 

Weighted fair queueing (WFQ)

Nowością jest również możliwość implementacji komunikacji typu multicast, wymaga ona jednak sklonowania gołębią. Z dokumentu dowiadujemy się również, że średni TTL dla gołębi wynosi 15lat oraz o proponowanym rozszerzeniu standardu również na pingwiny jednak bez powodzenia (nie latały).

RFC 5514 IPv6 over Social Network

facebook

 

RFC 5514 IPv6 over Social Network

1 kwietnia 2009 został opublikowany eksperymentalny protokół IPoSN mający na celu znacząco podnieść ilość dostępnych routerów wykorzytujących IPv6. Jak słusznie zauważył autor Eric Vyncke nowy standard IP nie był – nadal w sumie nie jest – w powszechnym użyciu w przeciwieństwie do mediów społecznościowych. Do głównych założeń architektonicznych należy:

 • Każdy użytkownik portalu społecznościowego posiada przynajmniej jeden adres IPv6 loopback oraz pełni funkcję routera
 • Każdy znajomy lub osoba z która nawiązaliśmy kontakt stanowią połączenie punkt-punkt

Wykorzystując fakt, że większość użytkowników social media posiada rozbudowaną sieć kontaktów tworzy to idealne warunki dla implementacji topologii typu mesh (wiele połączeń pomiędzy rożnymi końcówkami). Zalecanym protokołem routing jest RIPng ponieważ jest względnie odporny na jitter(nierównomierne opóźnienie pomiędzy pakietami w transmisji) oraz nie rozsyła wszystkich informacji o zmianach w topologii do swoich sąsiadów.

IPoSN doczekał się swojej implementacji w postaci aplikacji na facebooku – IPv6overFacebook – niestety jest już ona usunięta.

RFC 5841 TCP Option to Denote Packet Mood

 

RFC 5841 TCP Option to Denote Packet Mood

Typowe pakiety IP zostały stworzone w celu przenoszenia danych i nie są w stanie odczuwać emocji. Jednakże skoro w codziennej komunikacji wielu z nas używa emotikonek dlaczego nie udostępnić by takiej możliwości datagramom? Dokładnie na ten sam pomysł wpadło dwóch członków IETF Richard Hay oraz Warren Turkal w 2010. Dzięki tym gentleman już teraz możemy oznaczyć pakiet który jesteśmy zmuszeni reatransmitować po raz kolejny jako „wściekły”. Technicznie rozwiązano to jako implementacja pola opcji w nagłówku TCP z wykorzystaniem wartości 25 do oznaczania zmiennej jako przekazywana emocja. Pole pozwala na użycie 4-5 bajtów

Zaproponowane kodowanie znaków w ascii:

 Binarnie    Dec Hex   Znaki
 ========    === ===   =====
 010 0101    37  25   %
 010 1000    40  28   (
 010 1001    41  29   )
 011 1010    58  3A   :
 011 1011    59  3B   ;
 011 1110    62  3E   >
 100 0000    64  40   @
 100 0100    68  44   D
 100 1111    79  4F   O
 101 0000    80  50   P
 110 1111    111 6F   o
 111 1100    124 7C   |

  ASCII        Emocja
 =====        ====
 :)          Happy
 :(          Sad
 :D          Amused
 %(          Confused
 :o          Bored
 :O          Surprised
 :P          Silly
 :@          Frustrated
 >:@         Angry
 :|          Apathetic
 ;)          Sneaky
 >:)         Evil

RFC 3251 Electricity over IP

Posiadanie dwóch osobnych sieci zamiast jednej zawsze prowadzi do zwiększonej biurokracji i dodatkowych kosztów. Dlaczego by zatem nie przesyłać elektryczności z wykorzystaniem istniejącej sieci IP? Do tego celu 1 kwietnia 2002 roku
Bala Rajagopalan zaproponował MPLampS: Mostly Pointless Lamp Switching.

Terminologia użyta w dokumencie:

 • LSR: Load-Switching Router – Urządzenie stosowane w sieci core MPLampS.
 • RSVP: Rather Screwed-up, but router Vendors Push it – Protokół sygnalizujący.
 • RSVP-TE: RSVP with Tariff Extensions – Adaptacja RSVP w sieci MPLampS, do wykorzystania w przypadku stosowania różnych taryf.
 • CRLDP: for CRying out Loud, Don’t do rsvP – Konkurencyjny do RSVP protokół sygnalizujący.
 • OSPF: Often Seizes-up in multiPle area conFigurations – Hierachiczny protokół routingu.
 • ISIS: It’s not oSpf, yet It somehow Survives – Kolejny protokół routingu.
 • VPN: Voltage Protected Network – Pozwala klientom z wieloma lokalizacjami na otrzymywanie energii elektrycznej o znikomej fluktuacji napięcia z powodu zakłóceń od innych klientów.

Rafał Rudewicz

Rafał Rudewicz

Specjalizuję się w rozwiązaniach Enterprise oraz Service Provider. Projektuję, wdrażam oraz naprawiam sieci dla największych firm na świecie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *