Zaczynając swoją przygodę z sieciami komputerowymi, posiadamy do wyboru wiele ścieżek certyfikacyjnych prowadzonych przez różnych producentów sprzętu. Prawie każdy zna szkolenia Cisco i ich certyfikaty CCNA, CCNP czy wyjątkowo prestiżowy CCIE. Wielu słyszało również o szkoleniach Junipera, kilku osobom pewnie obiło się o uszy, o ścieżce Huawei’a czy popularnego wśród małych Mikrotika. Jednak wszystkie one dotyczą głównie sieci kampusowych. Nawet przeglądając oferty pracy dla inżynierów sieciowych, w wymaganiach znajdziesz jeden z poziomów zaawansowania zdefiniowany przez Cisco lub ich ekwiwalent.
Jest jednak jedna specyficzna branża, w której udziały Cisco nie są już tak znaczące. Można śmiało powiedzieć, że przestają się liczyć w tym segmencie. Mowa oczywiście o branży Service Provider. W takim wypadku jeśli chcielibyśmy wejść w branżę, to jakim szkoleniem warto się zainteresować?
Jedną z bardziej rozpoznawalnych ścieżek Service Provider jest Service Routing Certification (SRC) od Nokii wcześniej Alcatel-Lucent.
Certyfikaty Nokia
Nokia Scalable IP Networks I
Entry-levelem dla tego vendora jest Network Routing Specialist I (NRS I). W celu uzyskania tego tytułu należy zdać egzamin Nokia Scalable IP Networks 4A0-100 będący odpowiednikiem CCNA. W odróżnieniu od szkolenia Cisco, które napisane jest językiem bardzo przystępnym, Nokia oferuje szkolenia bardzo mocne technicznie bez zbędnego wodolejstwa oraz kolorowania, praktycznie sama esencja sieci.
Jakie zagadnienia pokrywa egzamin?
- Wprowadzenie do sieci komputerowych, historia oraz podstawy
- Wprowadzenie do rodziny urządzeń sieciowych Nokii, zapoznanie z CLI oraz procesem bootowania systemu
- Szczegółowe omówienie warstwy danych
- Technologie warstwy 2 LAG, STP, VLANy
- Adresacja IP oraz wszystko z nią związane VLSM, CIDR itp.
- Omówienie protokołów warstwy 3 (ICMP, DHCP, NAT i PAT, filtrowanie pakietów) oraz ARP
- Omówienie warstwy transportowej, porównanie TCP i UDP
- Routing statyczny oraz dynamiczny na przykładzie OSPF’a
- Podstawy BGP
- Podstawy MPLS
- Podstawy konfiguracji sieci MPLS oraz usług MPLS-VPN:
- VPWS
- VPLS
- VPRN.
Nie bez znaczenia jest fakt, że wszystkie technologie wykorzystywane przez Nokię oraz omówione w tym kursie zostały zdefiniowane przez IEEE, co oznacza, że nie ma tu żadnych własnościowych technologii. Wiedzę zdobytą ucząc się do egzaminu, będziesz mógł wykorzystać przy okazji pracy z urządzeniami każdego innego vendora dostępnego na rynku.
Przygotowanie do egzaminu
Przygotowanie do egzaminu jest możliwe na dwa sposoby. Pierwszy sposób to zapisać się na 4-dniowe szkolenie w pigułce organizowane przez Nokia EDU. Ilość przerabianego materiału, jest szczególnie dla osób niemających wcześniej styczności z sieciami przytłaczająca. Nie oszukujmy się, również dla osób mających już trochę doświadczenia wiele zagadnień będzie zupełnie nowych.
Drugim ze sposobów jest zakup książki, tak zwanego self-study, której oficjalna cena to 49$. Materiał jest solidnie przygotowany i logicznie poukładany. Nie natrafisz tu na odniesienia do zagadnień, które będziesz omawiał dopiero później, jak to ma miejsce np. w cert-guidach Cisco. Treści jest również więcej, niż jest to przekazywane podczas szkolenia, jednakże nie mamy dostępu do laba, a jak wiadomo dostęp do CLI, to jest to co tygryski lubią najbardziej.
Laby, Laby, Laby
Jak już wiesz, aby zdać egzamin i uzyskać tytuł NRS I, nie będziesz musiał wykazać się umiejętnościami konfiguracji oraz pracy z CLI czy GUI. Jednakże nie po to przygotowujesz się do branżowego, nie ukrywajmy niszowego certyfikatu, aby wpisać go sobie tylko na linkedIN jak achievement. Dostęp do laba można uzyskać w dwojaki sposób. Możemy wykupić dostęp do oficjalnego laba Nokii, gdzie czekają już przygotowane, topologie pozwalające przećwiczyć wszystkie scenariusze zawarte w kursie oraz w self-guide. Drugim sposobem jest zdobycie vSIM *.qcow2 obrazu SR OS do zamontowania jako emulowany KVM/QUEMU w UnetLabie lub GNS 3 czy zdobywającym popularność EVE-NG.
Jak wygląda sam egzamin?
Egzamin Alcatel-Lucent Scalable IP Networks #4A0-100 jest egzaminem teoretycznym w języku angielskim, który twa 75 minut i sprawdza Twoją wiedzę w około 50-70 pytaniach. Nie znajdziesz tutaj żadnych symulacji, nie będziesz musiał nic skonfigurować czy bawić się w przeciąganie i dopasowywanie obrazków. Pytania są wyłącznie teoretyczne i zawierają zwykle od 4 do 6 możliwych odpowiedzi.
Jeśli zadanie wymaga zaznaczenia więcej niż jednej odpowiedzi, otrzymasz informację, ile opcji należy zaznaczyć. Pamiętaj, że pytania mogą być podchwytliwe, np. poproszą Cię o zaznaczenie odpowiedzi, która nie pasuje do danego zagadnienia. Każde pytanie wymaga zaznaczenia odpowiedzi, zanim przejdziesz do kolejnego, nie ma opcji powrotu. Jednak jeśli solidnie się przygotujesz, nie powinieneś spędzić więcej niż 30 sekund nad pojedynczym zagadnieniem. Zaliczenie uzyskuje się po osiągnięciu 80% pozytywnych odpowiedzi.
Czego spodziewać się na egzaminie?
Na egzaminie możesz spodziewać się oprócz pytań stricte dotyczących technologii również podstawowych pytań o historię Internetu (hello ARPANET), model ISO/OSI czy organizacje zarządzające adresacją IP oraz standardami sieciowymi. Jeśli chodzi o część techniczną pytań, jest ona zdecydowanie bardziej wymagająca od certyfikacji Cisco, nie ze względu na zawiłą budowę pytań, a ich szczegółowość.
Oprócz typowych pytań w stylu:
- Czym są i czym się różnią domeny kolizyjne od rozgłoszeniowych?
- Czym jest i czym się różni full duplex od half duplex?
- Co to jest SONET/SDH lub ATM?
- Co to jest PPP? Jak wygląda jego nagłówek?
- Na jakiej podstawie wybierana jest preferowana trasa routingu?
- Jakie parametry muszą być zgodne, aby nawiązać relacje sąsiedztwa w OSPF?
- Masz sieć 192.168.100.0 z maską 255.255.255.0, utwórz 8 podsieci.
- Co to jest LAG?
- Co to jest MPLS VPN i jakie są rodzaje obsługiwane przez routery 7750?
- Co to jest SAP? Ile SAP’ów może być przypisanych do pojedyńczego portu?
Poza pytaniami technicznych należy oczekiwać również pytań dotyczących produktów Nokii. W końcu to oni potwierdzą, że jesteś specjalistą nie tylko z zakresu sieci, ale również umiesz całkiem nieźle posługiwać się ich sprzętem.
Bądź gotowy odpowiedzieć na pytania w stylu:
- Jakie routery wchodzą w skład rodziny 7750 SR? Czym się różnią od siebie?
- Co oznaczają skróty CPM, CFM, IOM, MDA ? Jaka jest ich funkcja i za co są odpowiedzialne?
- Jaką ściężkę podąża pakiet z ingress portu do egress portu?
- Do czego służą pliki boot.ldr, bof.cfg, TiMOS-m.n.Y.z, config.cfg?
- Ile kart flashowych posiada każdy router? Gdzie znajduję się bieżąca konfiguracja?
- Co to jest log-id? Jakie są predefiniowane warianty?
- Jak poruszać się po drzewie komend?
- Do czego służy interfejs System?
- Opisz podstawy procesu bootowania.
Oczywiście wymienione pytania nie pokrywają całego zakresu zagadnień, które pojawią się na egzaminie. Jednak dadzą Ci drobny przedsmak, czego możesz się spodziewać. Z własnego doświadczenia mogę z czystym sumieniem polecić pracę na sprzętach Nokii. Tak przyjemnego i łatwego w użyciu CLI, mogą tylko pozazdrościć pozostali producenci. Również rosnące ostatnimi czasy udziały Nokii w segmencie MPLS core zdecydowanie zachęcają do zapoznania się z tym sprzętem i ich certyfikacją.