Rafał Rudewicz

21 czerwca 2019

Inna Sieć Newsletter


Wszystkie nowości w CCNA 200-301

Certyfikaty sieciowe | 4 Komentarze

CCNA w formie jaką znamy odchodzi już za 9 miesięcy. Pora spojrzeć na to co się zmieniło i co nas czeka w nowej odsłonie CCNA.

i 3 Spis treści

Minęły już prawie 2 tygodnie od kiedy Cisco ogłosiło zmiany w swoim programie certyfikacyjnym. I trzeba to przyznać, zmiany te są wręcz fundamentalne, ale i potrzebne, świetnie odpowiadając na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku. Powiedzmy to sobie otwarcie, wchodząc w sieci, musimy mieć, chociaż podstawową wiedzę z wielu różnych specjalizacji. Pracując przy sieciach komputerowych, nie można już skupiać się wyłącznie na sieciach LAN. Musimy znać, chociaż podstawy sieci bezprzewodowych czy metod zabezpieczania sieci.

Na poziomie Associate do tej pory mieliśmy możliwość uzyskania, aż 10 różnych certyfikatów potwierdzających nasze umiejętności w danej dziedzinie. Teraz będzie tylko 1.

I dokładnie to zrobiło Cisco, ze swoimi egzaminami CCNA łącząc je wszystkie w jeden egzamin i przenosząc specjalizację w danej dziedzinie na poziom Professional.

24 lutego 2020 pożegnamy następujące certyfikaty:

 • CCNA Cloud
 • CCNA Collaboration
 • CCNA Cyber Ops
 • CCNA Data Center
 • CCDA
 • CCNA Industrial
 • CCNA Routing & Switching
 • CCNA Security
 • CCNA Service Provider
 • CCNA Wireless

nowości w programie

Zmian w certyfikacji mamy naprawdę wiele, więc zacznijmy od tego, co zostało usunięte z egzaminu.

 • Podstawy sieci – Model OSI
 • LAN Switching -VTP, Stack
 • Routing – EIGRP, RIPv2, OSPFv3, Inter-VLAN routing
 • Technologie WAN – PPP, MLPP, PPPoE, GRE,BGP

Warto również zauważyć, że w nowym spisie tematów na egzamin nie ma ani słowa o troubleshootingu. Każdy z tematów jest opisany co najwyżej jako Configure and verify. Wnioskuję z tego, że o ile tematów będzie więcej, to zostaną one potraktowane nieco płyciej.

Do najważniejszych nowości zaliczamy trzy nowe duże działy:

 • Podstawy sieci wifi
 • Podstawy bezpieczeństwa oraz next-gen firewalls i IPS’y
 • Automatyzacja i SDN

stare CCNA 200-125

Najobszerniejszym w kwestii materiału był oczywiście egzamin CCNA Routing & Switching 200-125. I to na tym egzaminie oczywiście będzie bazował, nowy CCNA rozszerzając odpowiednio zakres materiału. Nadal możliwe jest podejście do 2 egzaminów. 100-105, który pokrywa materiał z ICND1 i daje tytuł CCENT – Cisco Certified Entry Technician. Do „pełnego” CCNA musimy jeszcze pozytywnie zaliczyć 200-105, czyli ICND2.

Same egzaminy trwają 90 minut i są prowadzone w języku angielskim. Osoby, dla których język angielski nie jest językiem ojczystym, mogą liczyć na dodatkowe kilka minut na przygotowanie się do egzaminu.

nowe ccna 200-301

Nowy egzamin CCNA ma na celu zastąpić wszystkie dotychczasowe 10 egzaminów i przygotować solidne podstawy dla osób zaczynających swoją certyfikację. Zadanie nie jest łatwe, obecnie wchodzące w branżę sieci muszą nie tylko znać podstawy działania sieci lan, ale coraz częściej wymaga się od nich wiedzy z zakresu wireless oraz podstaw security.

Do zagadnień na nowym egzaminie dodano również tematy wcześniej pokrywane w osobnej ścieżce design. Całkowicie nowe są za to tematy pokrywające tak modną ostatnio automatykę i programowanie.

Wydłużeniu uległ czas samego egzaminu, który teraz będzie teraz trwał 120 minut.

Kiedy nowy egzamin?

Egzamin CCNA 200-301 można będzie zdawać już od 24 lutego 2020. Do tego czasu można zdać jeszcze egzamin CCNA 200-125 na starych zasadach.

Rafał Rudewicz

Rafał Rudewicz

Specjalizuję się w rozwiązaniach Enterprise oraz Service Provider. Projektuję, wdrażam oraz naprawiam sieci dla największych firm na świecie.

4 komentarze

 1. Mati

  Mam pytanko. Ostatnio zaliczyłem wszystkie 4 moduły na platformie cisco zgodnie z kursem CCNA R&S (125-200) oraz otrzymałem rabat na voucher, który sponsoruję mi firma. Mam pewne watpliwości ze nie wyrobią się przed końcem lutego i voucher pewnie bede musiał wykorzystać w nowym egzaminie:(. Przyznam się szczerze, że do nauki 125-250(cały czas wierze, że może się uda wyrobić) wykorzystuje materiały ccna1-4 final exam, z których się uczyłem do zaliczenia poszczegółnych modułów. w dwóch wersjach (ver.5 oraz ver.6) jest tam ponad 1100 pytań, z czego podobno bardzo duzo powtórzy się na egzaminie. Moje pytanko jest takie: czy jest jakas baza pytań, do nowszej wersji (200-301), z której mogłbym sie pouczyć do egzaminu?
  Za odp. z góry dziekuję
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Rafał Rudewicz

   Niestety nie ma czegoś takiego jak publicznie dostępne pytania, które powtórzą się na egzaminie. Szczerze mówiąc nie liczyłbym, że pytania się powtórzą ponieważ są one dosyć często wymieniane w ramach jednego egzaminu. Jedyna opcja, żeby poznać pytania przed egzaminem to korzystanie z dumpów, ale te będą dostępne dopiero najwcześniej 25 lutego. Gorąco polecam, żebyś jednak się zmotywował i podszedł do egzaminu w starej wersji. Sporo materiału zostanie wymienione i pewnie będziesz musiał dołożyć z 30-40% ekstra czasu, aby ogarnąć różnice.

   Odpowiedz
 2. Mati

  Panie Rafale, dziękuje za odpowiedź. Czy się uda podejść do egzaminu do 23 lutego, zależy już bardziej od mojego pracodawcy, niż ode mnie. Pracuję na sprzęcie Cisco i mikrotik już prawie rok, ale nadal nie czuje się pewny zdania egzaminu.
  Gdzie mogę znaleźć jakieś sprawdzone dumpy ? widzę w internecie pełno ofert do ich kupienia, lecz nie mam pewności, które faktycznie by mi pomogły?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Rafał Rudewicz

   Nie polecam opierania się na dumpach. To co mogę Ci polecić, to wejście na dowolną stronę z przykładowymi testami i sprawdzenie swojej wiedzy, na zasadzie które tematy rozumiesz, a które wymagają douczenia. Mogę Ci polecić jedynie https://www.9tut.com/ oraz ich pochodne strony. Nikt nie da Ci gwarancji, że takie i takie pytania będą na egzaminie, oraz dwa, że zaznaczone odpowiedzi są prawidłowe. Nauka, testowanie swojej wiedzy, nauka, egzamin.

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *