Wszystkie nowości w CCNA 200-301

CCNA w formie jaką znamy odchodzi już za 9 miesięcy. Pora spojrzeć na to co się zmieniło i co nas czeka w nowej odsłonie CCNA.

Minęły już prawie 2 tygodnie od kiedy Cisco ogłosiło zmiany w swoim programie certyfikacyjnym. I trzeba to przyznać, zmiany te są wręcz fundamentalne, ale i potrzebne, świetnie odpowiadając na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku. Powiedzmy to sobie otwarcie, wchodząc w sieci, musimy mieć, chociaż podstawową wiedzę z wielu różnych specjalizacji. Pracując przy sieciach komputerowych, nie można już skupiać się wyłącznie na sieciach LAN. Musimy znać, chociaż podstawy sieci bezprzewodowych czy metod zabezpieczania sieci.

Na poziomie Associate do tej pory mieliśmy możliwość uzyskania, aż 10 różnych certyfikatów potwierdzających nasze umiejętności w danej dziedzinie. Teraz będzie tylko 1.

I dokładnie to zrobiło Cisco, ze swoimi egzaminami CCNA łącząc je wszystkie w jeden egzamin i przenosząc specjalizację w danej dziedzinie na poziom Professional.

24 lutego 2020 pożegnamy następujące certyfikaty:

  • CCNA Cloud
  • CCNA Collaboration
  • CCNA Cyber Ops
  • CCNA Data Center
  • CCDA
  • CCNA Industrial
  • CCNA Routing & Switching
  • CCNA Security
  • CCNA Service Provider
  • CCNA Wireless

nowości w programie

Zmian w certyfikacji mamy naprawdę wiele, więc zacznijmy od tego, co zostało usunięte z egzaminu.

  • Podstawy sieci – Model OSI
  • LAN Switching -VTP, Stack
  • Routing – EIGRP, RIPv2, OSPFv3, Inter-VLAN routing
  • Technologie WAN – PPP, MLPP, PPPoE, GRE,BGP

Warto również zauważyć, że w nowym spisie tematów na egzamin nie ma ani słowa o troubleshootingu. Każdy z tematów jest opisany co najwyżej jako Configure and verify. Wnioskuję z tego, że o ile tematów będzie więcej, to zostaną one potraktowane nieco płyciej.

Do najważniejszych nowości zaliczamy trzy nowe duże działy:

  • Podstawy sieci wifi
  • Podstawy bezpieczeństwa oraz next-gen firewalls i IPS’y
  • Automatyzacja i SDN

stare CCNA 200-125

Najobszerniejszym w kwestii materiału był oczywiście egzamin CCNA Routing & Switching 200-125. I to na tym egzaminie oczywiście będzie bazował, nowy CCNA rozszerzając odpowiednio zakres materiału. Nadal możliwe jest podejście do 2 egzaminów. 100-105, który pokrywa materiał z ICND1 i daje tytuł CCENT – Cisco Certified Entry Technician. Do „pełnego” CCNA musimy jeszcze pozytywnie zaliczyć 200-105, czyli ICND2.

Same egzaminy trwają 90 minut i są prowadzone w języku angielskim. Osoby, dla których język angielski nie jest językiem ojczystym, mogą liczyć na dodatkowe kilka minut na przygotowanie się do egzaminu.

nowe ccna 200-301

Nowy egzamin CCNA ma na celu zastąpić wszystkie dotychczasowe 10 egzaminów i przygotować solidne podstawy dla osób zaczynających swoją certyfikację. Zadanie nie jest łatwe, obecnie wchodzące w branżę sieci muszą nie tylko znać podstawy działania sieci lan, ale coraz częściej wymaga się od nich wiedzy z zakresu wireless oraz podstaw security.

Do zagadnień na nowym egzaminie dodano również tematy wcześniej pokrywane w osobnej ścieżce design. Całkowicie nowe są za to tematy pokrywające tak modną ostatnio automatykę i programowanie.

Wydłużeniu uległ czas samego egzaminu, który teraz będzie teraz trwał 120 minut.

Kiedy nowy egzamin?

Egzamin CCNA 200-301 można będzie zdawać już od 24 lutego 2020. Do tego czasu można zdać jeszcze egzamin CCNA 200-125 na starych zasadach.

19 aplikacji, które musi znać każdy sieciowiec

Narzędziownik sieciowca

19 aplikacji newsletter

Najnowsze artykuły

PLNOG 31 – Back to the roots

PLNOG 31 – Back to the roots

Już 15-16 maja w krakowskim hotelu Galaxy odbędzie się trzydziesta pierwsza edycja konferencji PLNOG. Zapraszamy do udziału w wydarzeniu, podczas którego nie zabraknie merytorycznych wykładów najlepszych specjalistów z branży IT oraz ICT, praktycznej dawki wiedzy z...

Podsumowanie roku 2022

Podsumowanie roku 2022

W ubiegłym roku wiele się wydarzyło, zarówno złego, jak i dobrego. Ze złych rzeczy należy wspomnieć o nadal trwającej wojnie na Ukrainie. Jeśli możesz, wesprzyj ich. Sposób nie ma większego znaczenia. Z dobrych rzeczy, w okolicach marca udało się rozszerzyć współpracę...

Czy warto zdawać CCNA?

Czy warto zdawać CCNA?

Podcast w wersji wideoSłuchaj na spotifyZ podcastu dowiesz się Czy nowe CCNA to krok w dobrą stronę? Dlaczego BGP wypadło z CCNA? Czy nadal warto zdawać CCNA? Jakie mamy alternatywne egzaminy dla juniora? Czy symulacje na egzaminie to dobry pomysł? Czy junior powinien...

Jak zadbać o bezpieczeństwo BGP?

Jak zadbać o bezpieczeństwo BGP?

Podcast w wersji wideoSłuchaj na spotifyZ podcastu dowiesz się Czy czeka nas rok IPv6? Czym różnią się sieci Service Provider od sieci Enterprise? Dlaczego Border Gateway Protocol to najlepszy protokół routingu? Kiedy warto wdrożyć BGP? Jakie zagrożenia wiążą się ze...

Monitoring infrastruktury

Monitoring infrastruktury

Podcast w wersji wideoSłuchaj na spotifyZ podcastu dowiesz się Czym monitorować infrastrukturę? i dlaczego Zabbix jest najlepszą opcją monitoringu? Jakie mamy alternatywy dla Zabbixa i kiedy warto rozważyć ich wdrożenie?  Jakie wyzwania stawia wdrożenie monitoringu...

Jesteśmy partnerem  konferencji

PLNOG
Bydgoszcz konferencja IT

O autorze

Rafał Rudewicz

Specjalizuję się w rozwiązaniach Enterprise oraz Service Provider. Projektuję, wdrażam oraz naprawiam sieci dla największych firm na świecie.

Komentarze

4 komentarze

  1. Mati

    Mam pytanko. Ostatnio zaliczyłem wszystkie 4 moduły na platformie cisco zgodnie z kursem CCNA R&S (125-200) oraz otrzymałem rabat na voucher, który sponsoruję mi firma. Mam pewne watpliwości ze nie wyrobią się przed końcem lutego i voucher pewnie bede musiał wykorzystać w nowym egzaminie:(. Przyznam się szczerze, że do nauki 125-250(cały czas wierze, że może się uda wyrobić) wykorzystuje materiały ccna1-4 final exam, z których się uczyłem do zaliczenia poszczegółnych modułów. w dwóch wersjach (ver.5 oraz ver.6) jest tam ponad 1100 pytań, z czego podobno bardzo duzo powtórzy się na egzaminie. Moje pytanko jest takie: czy jest jakas baza pytań, do nowszej wersji (200-301), z której mogłbym sie pouczyć do egzaminu?
    Za odp. z góry dziekuję
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Rafał Rudewicz

      Niestety nie ma czegoś takiego jak publicznie dostępne pytania, które powtórzą się na egzaminie. Szczerze mówiąc nie liczyłbym, że pytania się powtórzą ponieważ są one dosyć często wymieniane w ramach jednego egzaminu. Jedyna opcja, żeby poznać pytania przed egzaminem to korzystanie z dumpów, ale te będą dostępne dopiero najwcześniej 25 lutego. Gorąco polecam, żebyś jednak się zmotywował i podszedł do egzaminu w starej wersji. Sporo materiału zostanie wymienione i pewnie będziesz musiał dołożyć z 30-40% ekstra czasu, aby ogarnąć różnice.

      Odpowiedz
  2. Mati

    Panie Rafale, dziękuje za odpowiedź. Czy się uda podejść do egzaminu do 23 lutego, zależy już bardziej od mojego pracodawcy, niż ode mnie. Pracuję na sprzęcie Cisco i mikrotik już prawie rok, ale nadal nie czuje się pewny zdania egzaminu.
    Gdzie mogę znaleźć jakieś sprawdzone dumpy ? widzę w internecie pełno ofert do ich kupienia, lecz nie mam pewności, które faktycznie by mi pomogły?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Rafał Rudewicz

      Nie polecam opierania się na dumpach. To co mogę Ci polecić, to wejście na dowolną stronę z przykładowymi testami i sprawdzenie swojej wiedzy, na zasadzie które tematy rozumiesz, a które wymagają douczenia. Mogę Ci polecić jedynie https://www.9tut.com/ oraz ich pochodne strony. Nikt nie da Ci gwarancji, że takie i takie pytania będą na egzaminie, oraz dwa, że zaznaczone odpowiedzi są prawidłowe. Nauka, testowanie swojej wiedzy, nauka, egzamin.

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty

Zapisz się na newsletter