Minęły już prawie 2 tygodnie od kiedy Cisco ogłosiło zmiany w swoim programie certyfikacyjnym. I trzeba to przyznać, zmiany te są wręcz fundamentalne, ale i potrzebne, świetnie odpowiadając na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku. Powiedzmy to sobie otwarcie, wchodząc w sieci, musimy mieć, chociaż podstawową wiedzę z wielu różnych specjalizacji. Pracując przy sieciach komputerowych, nie można już skupiać się wyłącznie na sieciach LAN. Musimy znać, chociaż podstawy sieci bezprzewodowych czy metod zabezpieczania sieci.
Na poziomie Associate do tej pory mieliśmy możliwość uzyskania, aż 10 różnych certyfikatów potwierdzających nasze umiejętności w danej dziedzinie. Teraz będzie tylko 1.
I dokładnie to zrobiło Cisco, ze swoimi egzaminami CCNA łącząc je wszystkie w jeden egzamin i przenosząc specjalizację w danej dziedzinie na poziom Professional.
24 lutego 2020 pożegnamy następujące certyfikaty:
- CCNA Cloud
- CCNA Collaboration
- CCNA Cyber Ops
- CCNA Data Center
- CCDA
- CCNA Industrial
- CCNA Routing & Switching
- CCNA Security
- CCNA Service Provider
- CCNA Wireless
nowości w programie
Zmian w certyfikacji mamy naprawdę wiele, więc zacznijmy od tego, co zostało usunięte z egzaminu.
- Podstawy sieci – Model OSI
- LAN Switching -VTP, Stack
- Routing – EIGRP, RIPv2, OSPFv3, Inter-VLAN routing
- Technologie WAN – PPP, MLPP, PPPoE, GRE,BGP
Warto również zauważyć, że w nowym spisie tematów na egzamin nie ma ani słowa o troubleshootingu. Każdy z tematów jest opisany co najwyżej jako Configure and verify. Wnioskuję z tego, że o ile tematów będzie więcej, to zostaną one potraktowane nieco płyciej.
Do najważniejszych nowości zaliczamy trzy nowe duże działy:
- Podstawy sieci wifi
- Podstawy bezpieczeństwa oraz next-gen firewalls i IPS’y
- Automatyzacja i SDN
stare CCNA 200-125
Najobszerniejszym w kwestii materiału był oczywiście egzamin CCNA Routing & Switching 200-125. I to na tym egzaminie oczywiście będzie bazował, nowy CCNA rozszerzając odpowiednio zakres materiału. Nadal możliwe jest podejście do 2 egzaminów. 100-105, który pokrywa materiał z ICND1 i daje tytuł CCENT – Cisco Certified Entry Technician. Do „pełnego” CCNA musimy jeszcze pozytywnie zaliczyć 200-105, czyli ICND2.
Same egzaminy trwają 90 minut i są prowadzone w języku angielskim. Osoby, dla których język angielski nie jest językiem ojczystym, mogą liczyć na dodatkowe kilka minut na przygotowanie się do egzaminu.
nowe ccna 200-301
Nowy egzamin CCNA ma na celu zastąpić wszystkie dotychczasowe 10 egzaminów i przygotować solidne podstawy dla osób zaczynających swoją certyfikację. Zadanie nie jest łatwe, obecnie wchodzące w branżę sieci muszą nie tylko znać podstawy działania sieci lan, ale coraz częściej wymaga się od nich wiedzy z zakresu wireless oraz podstaw security.
Do zagadnień na nowym egzaminie dodano również tematy wcześniej pokrywane w osobnej ścieżce design. Całkowicie nowe są za to tematy pokrywające tak modną ostatnio automatykę i programowanie.
Wydłużeniu uległ czas samego egzaminu, który teraz będzie teraz trwał 120 minut.
Kiedy nowy egzamin?
Egzamin CCNA 200-301 można będzie zdawać już od 24 lutego 2020. Do tego czasu można zdać jeszcze egzamin CCNA 200-125 na starych zasadach.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]