Recenzja: Wojownik sieci (Network Warrior)

Wojownik sieci to książka, która powinna znaleźć się na półce każdego administratora sieci komputerowych.
Wojownik sieci (Network Warrior) - Gary A. Donahue

Nieważne czy jesteś świeżo po zdaniu CCNA, czy jesteś już zaprawiony w sieciowym boju. Wojownik sieci oferuje coś, czego nie znajdziesz nigdzie indziej. Nie znajdziesz tu suchych informacji, które mogą być przydatne w przygotowaniach do egzaminu, a nie mających zastosowania w prawdziwym życiu. 

Na ponad 700 stronach autor przekazuje wiedzę praktyczną, która bez wątpienia pozwoli Ci wykonać swoją robotę.

O autorze

Gary A. Donahue

Gary A. Donahue w skrócie GAD – często używa tego skrótu w przykładach w książce – posiada ponad 35 lat doświadczenia w branży. W swojej karierze pracował jako programista, inżynier TAC czy konsultant i inżynier sieci. Obecnie prowadzi własną firmę konsultingową GAD Technologies.

Pierwsze wrażenia

Do przeczytania wojownika sieci zbierałem się już jakiś czas. Właściwie przeleżał na wirtualnej półce Kindle’a dobre kilka miesięcy. Network warrior według dystrybutora ma dokładnie 788 (według mojego Kindle’a niecałe 15 godzin czytania). Nie jest to więc pozycja na jeden wieczór. Dodatkowo ze względu na tematykę, nie spodziewałem się, że będzie się ją lekko czytało. 

Wojownika sieci zaczyna się od trochę przydługiej przedmowy oraz podziękowań, ale pisząc takiego kolosa autor z pewnością ma komu dziękować za wsparcie i pomoc.

Sama książka jest bardzo dobrze poukładana tematycznie. Zaczynamy od podstaw, powoli przechodząc do coraz bardziej zaawansowanych zagadnień. Na każdej stronie widać, że nasz przewodnik w tej podróży po zakamarkach sieci posiada ogromne doświadczenie. Dzięki temu jesteśmy często raczeni anegdotami z prawdziwych zdarzeń, co zaliczam na plus. Lepiej uczyć się na cudzych błędach.

Bardzo spodobała mi się sama konwencja książki, o której autor mówi, że jest to rozmowa inżyniera z inżynierem. Wszystko jest wykładane w taki sposób, jakby było tłumaczone koledze. Nie ma tu zbędnego rozwodzenia się nad teorią, dlaczego coś działa tak, a nie inaczej. Dostajemy samo mięsko, które jest przydatne w codziennej pracy.

Dla kogo jest Wojownik sieci?

Wojownik sieci to książka dla osób, które na co dzień pracują ze sprzętem firmy Cisco, lub chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu administracji ich rozwiązaniami.

Omawiane zagadnienia są tłumaczone w sposób zrozumiały i szczegółowy, przy założeniu, że czytelnik posiada wiedzę przynajmniej na poziomie CCNA.  Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z sieciami, to zdecydowanie lepiej spójrz w stronę podręczników Ciscopress i dopiero wtedy wróć do tej pozycji.

Każdy prezentowany temat posiada przykłady konfiguracji czy wyniki komend z CLI. W większości przypadków dostajemy przykłady z TRZECH różnych systemów Cisco: CatOS, IOS oraz NX-OS. Dzięki temu możesz od razu testować konfigurację w swoim własnym środowisku.

Poruszane zagadnienia

Tematyką książki jest oczywiście zarządzanie sieciami komputerowymi firmy Cisco. Nie ma sensu wymyślać koła na nowo, dlatego pozwoliłem sobie skopiować spis treści:

Przedmowa (9)
1. Co to jest sieć? (15)
2. Huby i switche (19)
3. Autonegocjacja (33)
4. VLAN-y (39)
5. Trunking (51)
6. Protokół VTP (61)
7. Agregacja portów (73)
8. Spanning Tree (91)
9. Routing i routery (113)
10. Protokoły routingu (125)
11. Redystrybucja (151)
12. Tunele (169)
14. Mapy routingu (197)
15. Algorytmy przełączania w routerach Cisco (207)
16. Przełączniki wielowarstwowe (221)
17. Przełączniki wielowarstwowe Cisco 6500 (231)
18. Cisco Nexus (263)
19. Cechy przełącznika Catalyst 3750 (313)
20. Nomenklatura telekomunikacyjna (335)
21. T1 (347)
22. DS3 (367)
23. Frame Relay (377)
24. MPLS (397)
25. Listy dostępu (403)
26. Uwierzytelnianie w urządzeniach Cisco (425)
27. Podstawy działania zapór sieciowych (445)
28. Konfiguracja zapór sieciowych ASA (455)
29. Sieci bezprzewodowe (495)
30. VoIP (507)
31. Podstawy QoS (555)
32. Projektowanie QoS (571)
33. Sieci przeciążone (589)
34. Sieci konwergentne (595)
35. Projektowanie sieci (605)
36. Projektowanie sieci IP (625)
37. IPv6 (645)
38. NTP (661)
39. Awarie (669)
40. Maksymy GAD-a (677)
41. Unikanie frustracji (685)
Skorowidz (699)

Jak widzisz, w książce poruszony jest szereg zagadnień, z którymi możesz spotkać się w codziennej pracy.

Link powyżej jest linkiem afiliacyjnym, co oznacza, że otrzymam prowizję od sprzedaży. 

Recenzja nie była w żaden sposób sponsorowana.

19 aplikacji, które musi znać każdy sieciowiec

Narzędziownik sieciowca

19 aplikacji newsletter

Najnowsze artykuły

PLNOG 31 – Back to the roots

PLNOG 31 – Back to the roots

Już 15-16 maja w krakowskim hotelu Galaxy odbędzie się trzydziesta pierwsza edycja konferencji PLNOG. Zapraszamy do udziału w wydarzeniu, podczas którego nie zabraknie merytorycznych wykładów najlepszych specjalistów z branży IT oraz ICT, praktycznej dawki wiedzy z...

Podsumowanie roku 2022

Podsumowanie roku 2022

W ubiegłym roku wiele się wydarzyło, zarówno złego, jak i dobrego. Ze złych rzeczy należy wspomnieć o nadal trwającej wojnie na Ukrainie. Jeśli możesz, wesprzyj ich. Sposób nie ma większego znaczenia. Z dobrych rzeczy, w okolicach marca udało się rozszerzyć współpracę...

Czy warto zdawać CCNA?

Czy warto zdawać CCNA?

Podcast w wersji wideoSłuchaj na spotifyZ podcastu dowiesz się Czy nowe CCNA to krok w dobrą stronę? Dlaczego BGP wypadło z CCNA? Czy nadal warto zdawać CCNA? Jakie mamy alternatywne egzaminy dla juniora? Czy symulacje na egzaminie to dobry pomysł? Czy junior powinien...

Jak zadbać o bezpieczeństwo BGP?

Jak zadbać o bezpieczeństwo BGP?

Podcast w wersji wideoSłuchaj na spotifyZ podcastu dowiesz się Czy czeka nas rok IPv6? Czym różnią się sieci Service Provider od sieci Enterprise? Dlaczego Border Gateway Protocol to najlepszy protokół routingu? Kiedy warto wdrożyć BGP? Jakie zagrożenia wiążą się ze...

Monitoring infrastruktury

Monitoring infrastruktury

Podcast w wersji wideoSłuchaj na spotifyZ podcastu dowiesz się Czym monitorować infrastrukturę? i dlaczego Zabbix jest najlepszą opcją monitoringu? Jakie mamy alternatywy dla Zabbixa i kiedy warto rozważyć ich wdrożenie?  Jakie wyzwania stawia wdrożenie monitoringu...

Jesteśmy partnerem  konferencji

PLNOG
Bydgoszcz konferencja IT

O autorze

Rafał Rudewicz

Specjalizuję się w rozwiązaniach Enterprise oraz Service Provider. Projektuję, wdrażam oraz naprawiam sieci dla największych firm na świecie.

Komentarze

4 komentarze

 1. Artur

  Czaje się i czaję na tą ksiażkę już dwa lata 😀 to jest chyba ten moment. Krótko i na temat. Dzięki!

  Odpowiedz
  • Rafał Rudewicz

   Nie ma na co czekać, książka jest mega praktyczna i z pewnością będziesz do niej wracał.

   Odpowiedz
 2. Halo

  a gdzie można ją dostać w druku w wersji polskiej?

  Odpowiedz
  • Rafał Rudewicz

   Wydawcą w Polsce jest Helion. Jeśli oni nie mają wersji drukowanej na stanie, to raczej ciężko będzie dostać nową. Za to e-book jest w przyzwoitej cenie 🙂

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty

Recenzja: Unifi Dream Machine

Recenzja: Unifi Dream Machine

Mam wrażenie, że Ubiquiti od dłuższego czasu stara się być nowym Apple w świecie sieci komputerowych. Przykładają dużą uwagę do wzornictwa i przystępności menu konfiguracyjnego. Ich sprzęt potrafi się podobać, czego doskonałym przykładem jest Unifi Dream Machine

czytaj dalej

Zapisz się na newsletter