W temacie nauki są dwa powiedzenia, które uwielbiam.
Pierwsze z nich to:
"W teorii nie ma różnicy między teorią i praktyką. W praktyce jest."
Możesz przeczytać wszystkie książki na dowolny temat, ale jeśli nie przećwiczysz na sobie pomysłów w nich zawartych, nic Ci to nie da. Dokładnie taka sama sytuacja ma miejsce w sieciach. Jeśli będziesz uczyć się tylko z książek czy filmów, bez ćwiczenia w laboratorium, polegniesz przy pierwszym problemie w prawdziwym środowisku.
Będąc już przy temacie labowania, podzielę się z Tobą drugim powiedzeniem:
"Każdego stać na środowisko testowe. Nie każdego stać na jego odseparowanie od produkcji."
Labowanie oraz testowanie nowych rozwiązań jest szalenie ważne. Pozwala zdobyć doświadczenie, sprawia, że czujemy się pewnie z danymi zagadnieniami oraz nierzadko pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na nieoczekiwanych zmianach w sieci 😉
Zbudowanie fizycznego laboratorium jest drogie, wymaga sporo prądu oraz miejsca. Hałas pracujących urządzeń może spokojnie spowodować, że domownicy zechcą nas wyeksmitować.
Rozwiązaniem problemu jest wirtualne laboratorium, które pozwala nam przetestować praktycznie wszystkie technologie i przy tym jest znacznie tańsze od fizycznego.
Cisco Packet Tracer – DARMOWE
Cisco jest obecnie najpopularniejszym producentem sprzętu sieciowego na świecie. Warto więc znać chociaż podstawy pracy z Cisco IOS, a dzięki Packet Tracer możesz je poznać całkowicie za darmo.
Aby skorzystać z PT, należy posiadać konto na platformie netacad.com i zapisać się na kurs Introduction Packet Tracer.
W tym symulatorze jesteś w stanie odwzorować wszystkie zagadnienia na poziomie CCNA. Za największy atut uważam jednak graficzną prezentację, jak pakiety poruszają się w sieci. Obserwując swój ekran, możesz zobaczyć, którymi ścieżkami przesyłane są dane oraz które urządzenia je odbierają lub odrzucają. Packet Tracer jest wspaniałym narzędziem do nauki dla osób początkujących.
Cisco ciągle rozwija swój produkt, dodając coraz to nowsze urządzenia, implementując nowe protokoły oraz dodatki. W jednej z najnowszych wersji dodano możliwość fizycznego rozmieszczenia urządzeń w szafie rack i samodzielnego połączenia ze sobą sprzętu kablami. WOW!
Nie bez znaczenia jest również fakt, że ponieważ całe środowisko jest symulowane, ma zdecydowanie mniejsze wymagania niż w przypadku emulacji prawdziwych urządzeń. Dzięki temu PT możemy uruchomić praktycznie na każdym współczesnym komputerze.
Cisco Modeling Labs – PŁATNE
Kiedy osiągniesz granice możliwości oferowanych przez Packet Tracer, naturalnym krokiem będzie praca z prawdziwym sprzętem.
Cisco Modeling Labs to emulator sieci, w ramach którego otrzymujesz autentyczne obrazy systemów IOS. Są one praktycznie identyczne z wersjami używanymi do napędzania fizycznego sprzętu. Dzięki temu możesz stworzyć laboratorium, które jest jak najbardziej zbliżone do tego zbudowanego z rzeczywistego sprzętu.
W ramach CML otrzymujemy:
- IOSv and IOSvL2
- NX-OSv and NX-OS 9000v
- IOS XRv and IOS XRv 9000
- IOS XE (CSR1000v)
- ASAv
Standardowa cena wynosi 199 USD za wersję personal, co w porównaniu do cen za prawdziwy sprzęt nie jest wygórowaną ceną.
EVE-NG – DARMOWE i PŁATNE
EVE-NG to nowoczesny emulator, który pozwala tworzyć środowiska multi-vendor. W prosty sposób możemy zbudować wirtualne laboratorium składające się ze sprzętu Cisco, Juniper, Checkpoint, Palo Alto czy F5.
Oprócz sprzętu sieciowego, bez problemu postawimy wirtualny serwer, co pozwala na testowanie zaawansowanych scenariuszy. Wersja PRO pozwala również na uruchomienie kontenerów Dockera.
W płatnej wersji PRO otrzymujemy dodatkowo:
- Zwiększoną liczbę urządzeń w jednym laboratorium z 63 do 128
- Cloud-NAT – umożliwia podłączenie laboratorium do internetu
- Hot-swap interfejsów, co pozwala na przepinanie interfejsów bez konieczności wyłączania urządzenia
Oczywiście, istnieje więcej funkcji dodatkowych, ale są one skierowane głównie do osób, które chcą współdzielić EVE-NG w ramach jednej organizacji.
Jak pewnie się domyślasz, EVE-NG jest dostępna w płatnej wersji PRO za cenę 552 zł/rok oraz w darmowej wersji community.
Podsumowanie
Jestem bardzo ciekawy, czy posiadasz własne wirtualne laboratorium, czy jesteś fanem fizycznego sprzętu?
Koniecznie daj znać w komentarzu.