Certyfikacja

Ścieżki certyfikacji dla inżyniera sieciowca

Ścieżki certyfikacji dla inżyniera sieciowca
W: Certyfikacja

Już na samym początku swojej przygody z certyfikacją warto zastanowić się, po co mi ten certyfikat i czy będę miał dość samozaparcia, by go ukończyć.

Oczywiście można zostać brain-dump expertem (osoba, która przed egzaminem „wykuła” na pamięć wszystkie pytania i odpowiedzi), jednakże należy pamiętać, że certyfikat nie zrobi roboty za Ciebie. I o ile będzie świetnie wyglądał w CV i z pewnością będzie plusem w oczach HR, jednak bez wiedzy i umiejętności zmarnujesz tylko swój i rekrutera czas.

Certyfikat nie zrobi za Ciebie roboty.

Przed rozpoczęciem nauki koniecznie sprawdź, jakie jest zapotrzebowanie rynkowe lub w Twojej firmie na dany certyfikat. Pamiętaj, że pracując w IT, Twoim największym zasobem jest czas. Jeśli poświęcisz go na naukę, czegoś, czego nie będziesz w stanie w praktyce zastosować, to niestety właśnie zmarnowałeś okazję na zdobywanie doświadczenia z technologią, za którą jeśli nie obecny to z pewnością przyszły pracodawca zechce zapłacić.

Jeżeli dopiero wchodzisz w branże R&S, tak naprawdę nie masz zbyt wielkiego wyboru jeśli chodzi swój pierwszy certyfikat. W 99% procentach przypadków powinien, to być CCNA (Cisco Certified Network Associate). W chwili obecnej oczywiście każdy liczący się producent sprzętu posiada własną ścieżkę certyfikacji, jednak nie są one tak rozbudowane i dotykające tak wielu aspektów sieci. W większości skupiając się na specyfice pracy z danym sprzętem. Jednak jeśli udało Ci się już załapać do pierwszej pracy, wybieraj certyfikację, która jest Ci potrzebna w danej pracy.

Cisco

Marka, której ogólnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Właściwie w większości ogłoszeń o pracę dla sieciowców znajdziecie w wymaganiach wiedzę na poziomie CCNA/CCNP/CCIE. Posiadają bardzo rozbudowane drzewko szkoleniowe i zakres materiału, jaki obejmuje każdy z poziomów jest ogromny.

Najniższy i pierwszy możliwy do uzyskania certyfikat to CCENT (Cisco Certified Entry Networking Technician), który uzyskujemy po zdaniu egzaminu 100-105 ICND1. Kolejnym krokiem w ścieżce certyfikacji jest CCNA (Cisco Certified Network Associate), który otrzymujemy po zdaniu egzaminu 200-105 ICND2 lub 200-125 CCNA, który to jest połączeniem ICND1 oraz ICND2. Oczywiście podane egzaminy dotyczą ścieżki R&S.

Kolejnym poziomem wtajemniczenia jest CCNP (Cisco Certified Network Professional) oraz najwyższy poziom ekspercki CCIE (Cisco Certified Internetwork Expert). Jedynie w ścieżce rozwoju Design występuję jeszcze jeden poziom wtajemniczenia CCAr (Cisco Certified Architect)), który ma ok. 10-20 osób na świecie, co jednak bardziej wynika z braku biznesowej potrzeby posiadania takiego certyfikatu niż jego elitarności.


Ścieżka certyfikacyjna Cisco ważna do 23 lutego 2020.

Aktualne ścieżki Cisco ważne są do 23 lutego 2020. O tym jak będzie, wyglądała certyfikacja po tym okresie możesz przeczytać we wpisie nowosci-w-certyfikacji-cisco.

Juniper

Choć mocno podgryzany przez nowych graczy na rynku jest nadal drugim po Cisco wiodącym dostawcą sprzętu sieciowego oraz certyfikacji. W dużej mierze jest to zasługa systemu Junos, który można kochać lub nienawidzić, ale be wątpienia nie da się przejść obok niego obojętnie. Jeden spójny system na wszystkich platformach od switchy, routerów po firewalle oraz dostęp do darmowych materiałów edukacyjnych poprzez Juniper Genuis czy świetny program Juniper Champion (niestety dostępny tylko dla partnerów) nie rzadko stanowią świetną alternatywę dla panującego lidera.

W najpopularniejszej gałęzi, jaką jest Enterprise Routing & Switching również spotkamy podział na 4 poziomy. I tak najniższy poziom to Associate dostępny po zdaniu certyfikatu JNCIA-Junos potocznie zwanego Jańcią. Kolejnym krokiem w karierze jest poziom Specialist potwierdzony egzaminem JNCIS-ENT. Trzeci poziom to Professional, po którym otrzymujemy JNCIP-ENT. Dla prawdziwych ekspertów zarezerwowany jest ostatni poziom zwieńczony JNCIE-ENT.

Co ważne od niedawna Juniper wprowadził możliwość, odnawiania certyfikatów pomiędzy ścieżkami zdając egzamin z tego samego poziomu, czyli przykładowo, aby przedłuży certyfikaty na poziomie Professional dla ścieżek SP i R&S, wystarczy zdać jeden z egzaminów JNCIP zamiast dwóch, jak miało to miejsce do tej pory.

Ścieżka certyfikacyjna Juniper
Ścieżka certyfikacyjna Juniper

Nokia (Alcatel-Lucent)

Możliwość certyfikacji pod sztandarem Nokii jest stosunkowo nowa, ponieważ możliwa stała się dopiero po zakupie Alcatel-Lucenta  w 2016 roku. Ilość zagadnień poruszanych podczas poszczególnych szkoleń jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku Cisco. Nie powinno to w ogóle dziwić, ponieważ głównym targetem tutaj są sieciowcy pracujący w branży telekomunikacyjnej. Nawet sama nazwa całej ścieżki certyfikacyjnej SRC Service Routing Certification mówi jasno, na czym skupia się nokia.

Najniższym poziomem jest NRS I (Network Routing Specialist) gdzie oprócz podstaw sieci poznamy między innymi MPLS oraz budowę serwisów typu VPLS, VPNR. Oczko wyżej mamy, jak nie trudno zgadnąć NRS II (Network Routing Specialist),  następnie 3RP (Triple Play Routing Professional). Zwieńczeniem ścieżki certyfikacyjnej jest SRA (Nokia Service Routing Architect).

Ścieżka certyfikacyjna Nokia Networks
Ścieżka certyfikacyjna Nokia Networks

F5

Przez większość głównie kojarzony za sprawą swoich load-balancerów F5 Networks rozwinęło swoje portfolio, coraz mocniej wpasowująć się w erę Chmury gdzie dostępność usług jest kluczowa. Świetnie to widać również w ścieżce certyfikacyjnej ktora może i mniej skupia się na typowej wiedzy „sieciowej” ale za to z pewnością nie można powiedzieć, że jest to wiedza w dzisiejszych czasach niepotrzebna.

Ścieżka certyfikacyjna F5 Networks jest podzielona na 3 poziomy, każdy kolejny poziom wymaga zdania wszystkich egzaminów z poziomu niższego. Pierwszym certyfikatem, który stanowi podstawowę do dalszego kształcenia w ramach tego vendora, jest F5 Cerified Administrator, który to otrzymujemy po zdaniu dwóch egzaminów (101 i 201). Następnie czekają nas 6 egzaminów, które musimy zaliczyć jeśli myślimy o zdobyciu najwyższego certyfikatu, jakim jest F5 Certified Solution Expert. Na szczeście zdająć każdy z 6 egzaminów otrzymujemy odpowiedni certyfikat na poziomie F5 Certified Technology Specialist. Wyjątek stanowi F5-CTS LTM, do którego musimy zdać 2 egzaminy oraz posiadać ważny certyfikat F5-CA.

Ścieżka certyfikacyjna F5
Ścieżka certyfikacyjna F5
Napisane przez
Rafał Rudewicz
Pasjonat sieci komputerowych i automatyzacji. CCNP Enterprise & DevNet Specialist. IP/MPLS SME. Dołącz do mnie, aby razem odkrywać fascynujący świat technologii!
Komentarze
Świetnie! Udało ci się pomyślnie zarejestrować.
Witaj z powrotem! Zalogowałeś się pomyślnie.
Pomyślnie subskrybowałeś Inna Sieć.
Twój link wygasł.
Sukces! Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać magiczny link do logowania.
Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.