Przysz艂o艣膰 nale偶y do sieci IPv6
Kiedy w 1994 roku zidentyfikowano problem wyczerpywania si臋 zasob贸w adresowych IPv4, rozpocz臋艂y si臋 pierwsze prace nad nowym protoko艂em - IPv6. Celem by艂o stworzenie uniwersalnego, nowoczesnego rozwi膮zania zdolnego sprosta膰 rosn膮cym wymaganiom wsp贸艂czesnej sieci. Pomimo up艂ywu trzech dekad i ci膮g艂ego rozwoju oraz popularyzacji IPv6, wiele us艂ug sieciowych wci膮偶 nie w pe艂ni wspiera t臋 technologi臋. Jednym z przyk艂ad贸w jest platforma GitHub, kt贸ra do dzi艣 obs艂uguje wy艂膮cznie tradycyjne adresy IPv4. Zmuszeni jeste艣my zatem korzysta膰 z mechanizm贸w umo偶liwiaj膮cych wsp贸艂prac臋 obu 艣wiat贸w.
Translacja adres贸w (NAT64) z po艂膮czeniem z DNS64 pozwala hostom IPv6-only na komunikacj臋 z serwerami IPv4. Technika ta umo偶liwia przeprowadzenie migracji do protoko艂u nowej generacji, pozostawiaj膮c otwart膮 drog臋 dla starszych us艂ug internetowych, dop贸ki nie zostan膮 one w pe艂ni zmodernizowane. W niniejszym artykule przyjrzymy si臋 w艂a艣nie technologii NAT64 oraz jej implementacji w architekturze IPng.
Sie膰 IPng sk艂ada si臋 z dw贸ch g艂贸wnych warstw: (1) transportowej MPLS, odizolowanej od Internetu, oraz (2) zewn臋trznej warstwy VPP, przez kt贸r膮 przechodzi ruch internetowy. Zaimplementowane w tej architekturze rdzenie transportowe (transport core) wykorzystuj膮 prze艂膮czniki MPLS firmy Centec, oferuj膮ce obs艂ug臋 IPv4, IPv6 oraz technologii tunelowania.
Rdze艅 sieci IPng Site Local bazuje na natywnych adresach IPv6 z zakresu 2001:678:d78:500::/56. Ka偶dy hypervisor i maszyna wirtualna otrzymuj膮 adres z tego prefixu. Dla ruchu wewn臋trznego IPv4 wykorzystywany jest zakres 198.19.0.0/16. Istotn膮 rol臋 w tej architekturze pe艂ni膮 Border Gateways - systemowe bramy graniczne, kt贸rych zadaniem jest przekazywanie ruchu pomi臋dzy sieci膮 IPng a Internetem.
Translacja NAT
Podstawowym zadaniem bram granicznych jest dostarczanie translacji adres贸w sieciowych (NAT) dla ruchu przychodz膮cego i wychodz膮cego. Implementowane jest przy tym wsparcie dla trzech rodzaj贸w translacji:
- NAT44 dla IPv4,
- NAT66 dla IPv6,
- NAT64, umo偶liwiaj膮ca komunikacj臋 pomi臋dzy hostami IPv4 i IPv6.
Aby umo偶liwi膰 funkcjonowanie NAT64, nale偶y przydzieli膰 pule adres贸w zar贸wno IPv4, jak i IPv6 dla ka偶dej bramy granicznej. W przypadku ruchu zewn臋trznego u偶yte zostan膮 adresy z tych pul, podczas gdy ruch wewn臋trzny b臋dzie korzysta艂 z adres贸w prywatnych z prefix贸w 198.19.0.0/16 i 2001:678:d78:500::/56. Konfiguracja ta zostanie zapewniona przez dodanie odpowiednich regu艂 SNAT w 艂a艅cuchu POSTROUTING iptables.
DNS64
Opisana dot膮d konfiguracja umo偶liwia translacj臋 adres贸w i port贸w, jednak nie wystarczy do nawi膮zania skutecznej komunikacji w scenariuszu, w kt贸rym host IPv6 pr贸buje po艂膮czy膰 si臋 z serwerem IPv4. W takim przypadku niezb臋dne jest u偶ycie DNS64 - mechanizmu syntetyzuj膮cego rekordy AAAA z odpowiadaj膮cych im rekord贸w A.
DNS64, opisane w RFC6147, pozwala klientom IPv6-only na kontaktowanie si臋 z serwerami IPv4, bez ingerencji w samego klienta b膮d藕 serwer. Aby osi膮gn膮膰 ten efekt, nale偶y skonfigurowa膰 resolver DNS, tak aby generowa艂 on sztuczne rekordy AAAA na podstawie istniej膮cych rekord贸w A. W przypadku IPng, rol臋 t臋 pe艂ni serwer Unbound.
W uproszczeniu, gdy host IPv6 zapyta o rekord AAAA dla serwera dost臋pnego wy艂膮cznie poprzez IPv4, Unbound wygeneruje syntetyczny rekord AAAA, koduj膮c adres IPv4 w ostatnich 32 bitach. Klient otrzyma zatem adres w formacie IPv6, jednak ze specjalnie zarezerwowanym prefixem wskazuj膮cym na konieczno艣膰 translacji. W przypadku IPng b臋dzie to przedrostek 2001:678:d78:564::/96.
Gdy host IPv6 spr贸buje si臋 po艂膮czy膰 z takim syntetycznym adresem, zostanie on przechwycony przez Jool - implementacj臋 NAT64 dla systemu Linux. Jool wykryje, 偶e adres docelowy nale偶y do specjalnego prefixu NAT64, i dokona translacji IPv6 -> IPv4, wybieraj膮c adres z puli IPv4 przypisanej do danej bramy granicznej.
Konfiguracja bram granicznych IPng obejmuje zar贸wno mechanizmy translacji adres贸w (NAT44, NAT66, NAT64 z Jool), jak i rozg艂aszanie adres贸w do sieci wewn臋trznej przy u偶yciu OSPF oraz zewn臋trznej za pomoc膮 BGP.
Wewn膮trz sieci, prefiksy dla NAT44 (198.19.0.0/16), NAT66 (2001:678:d78:500::/56) oraz NAT64 (2001:678:d78:564::/96) s膮 rozg艂aszane za pomoc膮 protoko艂u OSPF, dzi臋ki czemu wszystkie hosty znaj膮 tras臋 do odpowiedniej bramy granicznej. Z zewn膮trz, pule adres贸w IPv4 i IPv6 przydzielone do translacji s膮 rozg艂aszane przy u偶yciu BGP z zastosowaniem communities no-export.
Dodatkowo, adresy Unbound s膮 rozg艂aszane w trybie anycast, umo偶liwiaj膮c klientom zr贸wnowa偶one i redundantne korzystanie z us艂ug DNS64. Odr臋bna konfiguracja Unbound ze zdefiniowanym prefixem DNS64 (2001:678:d78:564::/96) pozwala na w艂a艣ciw膮 obs艂ug臋 zapyta艅 domenowych i syntetyzowanie rekord贸w AAAA.
Dzi臋ki takiej konfiguracji, mo偶liwe jest redundantne i dynamiczne zarz膮dzanie poszczeg贸lnymi bramami granicznymi. Zatrzymanie rozg艂aszania pewnych prefiks贸w spowoduje natychmiastowe przestawienie ruchu na aktywne repliki, zapewniaj膮c wysok膮 dost臋pno艣膰 us艂ug translacji adres贸w.
W jakim kierunku powiniene艣 rozwija膰 swoj膮 karier臋?
Najnowsze prognozy Ameryka艅skiego Biura Statystyki Pracy (BLS) ujawniaj膮 znacz膮c膮 transformacj臋 w sektorze IT, szczeg贸lnie w obszarze sieci komputerowych.
Zr贸偶nicowany Wzrost w Specjalizacjach Sieciowych
- Architekci Sieci: +13,4% (23.900 nowych stanowisk)
- Specjali艣ci Wsparcia Sieci: +7,3% (12.100 nowych stanowisk)
- Administratorzy System贸w i Sieci: -2,6% (-8.800 stanowisk)
Spadek zapotrzebowania na administrator贸w system贸w wskazuje na konieczno艣膰 ewolucji w kierunku bardziej zaawansowanych r贸l. Szczeg贸lnie obiecuj膮ce perspektywy rysuj膮 si臋 w obszarach:
- Architektury rozwi膮za艅 chmurowych
- Bezpiecze艅stwa sieciowego (wzrost o 32,7% dla analityk贸w bezpiecze艅stwa)
- Integracji rozwi膮za艅 AI z infrastruktur膮 sieciow膮
Kluczowe Obszary Kompetencji
- Automatyzacja sieci i programowanie (Python, API)
- Architektura rozwi膮za艅 multi-cloud
- Bezpiecze艅stwo sieciowe nowej generacji
- Integracja AI/ML w zarz膮dzaniu sieciami
艢cie偶ki Rozwoju Kariery
- Przej艣cie z r贸l administracyjnych do architektonicznych
- Specjalizacja w bezpiecze艅stwie sieciowym
- Rozw贸j w kierunku architektury rozwi膮za艅 hybrydowych
Transformacja rynku pracy w sektorze sieciowym wymaga proaktywnego podej艣cia do rozwoju kompetencji. Dla do艣wiadczonych in偶ynier贸w kluczowe b臋dzie po艂膮czenie g艂臋bokiej wiedzy sieciowej z nowymi technologiami, szczeg贸lnie w obszarach AI, automatyzacji i bezpiecze艅stwa.
Rekomendowane Dzia艂ania
- Inwestycja w certyfikacje z zakresu bezpiecze艅stwa i chmury
- Rozw贸j umiej臋tno艣ci programistycznych
- Budowanie ekspertyzy w zakresie integracji AI z infrastruktur膮 sieciow膮
- Aktywne 艣ledzenie rozwoju technologii SDN i automatyzacji sieci
142 projekty automatyzacji sieci
John Capobianco jest autorem tegorocznej ksi膮偶ki na temat automatyzacji sieci z wykorzystaniem pyATS. Jest r贸wnie偶 zwolennikiem stosowania modeli j臋zykowych (LLM) w obszarze sieci komputerowych. Na swoim koncie na GitHubie ma obecnie 142 publiczne projekty, dzi臋ki kt贸rym nie b臋dziesz musia艂 wymy艣la膰 ko艂a na nowo.
Kt贸ra chmura posiada najwi臋cej adres贸w?
Codziennie aktualizowane dane i statystyki dotycz膮ce adres贸w IP dla g艂贸wnych dostawc贸w chmury publicznej, takich jak AWS, Azure i Cloudflare, oferuj膮 fascynuj膮cy wgl膮d w zmienno艣膰 handlu prefiksami IPv4. Obserwowanie tych fluktuacji przypomina rynki akcji bardziej, ni偶 mo偶na by przypuszcza膰.
Nowy gracz w zbieraniu danych
Przeczytaj ca艂膮 histori臋
Zarejestruj si臋 teraz, aby przeczyta膰 ca艂膮 histori臋 i uzyska膰 dost臋p do wszystkich post贸w za tylko dla p艂ac膮cych subskrybent贸w.
Subskrybuj