Rafał Rudewicz

6 maja 2024

Inna Sieć Newsletter


Moje doświadczenia z egzaminem Cisco ENAUTO

Certyfikaty sieciowe | 0 komentarzy

23 kwietnia zdałem egzamin Cisco ENAUTO, dzięki czemu uzyskałem tytuł Cisco Certified Network Professional (CCNP) w ścieżce Enterprise. W tym wpisie podzielę się moimi wrażeniami z egzaminu, materiałami, z których korzystałem, oraz wskazówkami dotyczącymi tego, na co warto zwrócić uwagę.
Zdałem egzamin Cisco ENAUTO 300-435

i 3 Spis treści

Automating and Programming Cisco Enterprise Solutions

Egzamin ENAUTO, znany również jako 300-435 ENAUTO, jest zarówno częścią certyfikacji Cisco Certified DevNet Professional jak i  Cisco Certified Network Professional (CCNP) Enterprise.

Egzamin ten koncentruje się na implementacji rozwiązań automatyzacji w przedsiębiorstwach.

W moim przypadku duża część zadań wymagała uzupełnienia kodu lub wskazania przyczyny, dlaczego dane rozwiązanie nie działa, jak należy.

Celem egzaminu ENAUTO jest sprawdzenie wiedzy i umiejętności kandydatów w zakresie:

  • Podstawowych koncepcji programowania oraz programowania w języku Python,
  • Wykorzystania API do interakcji z siecią, w szczególności przy pomocy rozwiązań:
    • Cisco Catalyst Center Platform (DNA Center)
    • Cisco Catalyst SD-WAN
    • Cisco Meraki Dashboard
  • Implementacji rozwiązań automatyzacji sieci takich jak Ansible czy Netmiko.

 

Przygotowanie do egzaminu Cisco ENAUTO

Podobnie jak w przypadku przygotowań do egzaminu Cisco ENCOR, podzieliłem naukę na trzy etapy.

Pierwszy opierał się na Enterprise Automation Study Plan ENAUTO, stworzonym przez Nicka Russo. Skoncentrowałem się na materiałach wideo dostępnych na platformie Pluralsight. Większość z nich zawierała załączone kody źródłowe skryptów, co ułatwiło analizę kodu w dalszej części.

Dodatkowo korzystałem z kursu „Git w Godzinę” autorstwa Mateusza Kilińskiego oraz „Automatyzacja Sieci w Python” Piotra Wojciechowskiego. Cisco nie udostępnia Official Certification Guide dla ENAUTO, tak więc za segment materiałów do czytania odpowiadały materiały wskazane przez Nicka w Study Guide oraz dokumentacji API.

Drugi etap obejmował pisanie skryptów w języku Python oraz korzystanie z narzędzia Postman do interakcji z interfejsami API. Platforma Cisco DevNet udostępnia wszystkie niezbędne rozwiązania do tego egzaminu w formie Always-on w trybie „read-only”. Jest to ogromny plus, ponieważ możemy całkowicie za darmo testować swoje skrypty, które w przeciwnym, wypadku wymagałyby sporych nakładów finansowych na postawienie własnego środowiska. Minusem jest brak możliwości wprowadzania zmian; możliwe jest to tylko w specjalnych środowiskach wymagających wcześniejszej rezerwacji.

Trzeci etap to klasyczne ”wiem, czego nie wiem”. W tej części skupiłem się na moich najsłabszych obszarach, głównie na ponownym oglądaniu materiałów wideo oraz analizowaniu kodu dotyczącego operacji wprowadzania i zapisu danych poprzez interfejs API.

 

Materiały do nauki

W ramach przygotowań do egzaminu głównie korzystałem z „Study Plan”, który zawiera linki do wielu przydatnych materiałów, podzielonych tematycznie zgodnie z planem egzaminu. Poniżej znajdują się dodatkowe źródła, z których korzystałem.

  1. Git w Godzinę
  2. Automatyzacja Sieci w Python
  3. Podstawy Netmiko
  4. Podstawy Ansible
  5. Day Zero Provisioning
  6. Kolekcja przykładowych odpowiedzi z API Cisco Meraki
  7. Kolekcja skryptów RESTCONF
  8. Study Plan od Nicka Russo
  9. Kolecja APi dla Postman od Nicka Russo

Dokumentacja:

Wrażenia z egzaminu

Wiele osób twierdzi, że egzaminy ze ścieżki DevNet są najtrudniejszymi, jakie zdawali. Mam nieco mieszane uczucia, aby zgodzić się z tym stwierdzeniem.

Nie zrozum mnie źle, egzamin jest wymagający, ale z drugiej strony jest uczciwy i jeśli się naprawdę przyłożysz, zdasz przy pierwszym podejściu.

Z drobnymi przerwami przygotowywałem się do egzaminu od września 2023 roku, a intensywniej zacząłem od stycznia, kiedy starałem się codziennie poświęcać przynajmniej godzinę, półtorej na naukę.

Na samym egzaminie nie spotkałem żadnych zadań polegających na wybraniu najbardziej prawdopodobnej odpowiedzi spośród kilku poprawnych lub próbie złapania zdającego na jakimś kluczowym słowie, które zmieniałoby sens zadania. Zadania były jasno i precyzyjnie sformułowane, sprawdzając wiedzę, a nie umiejętność czytania między wierszami.

Nie był to z pewnością najtrudniejszy egzamin, ale z całą pewnością był najlepszym, który zdawałem.

 

Podsumowanie i wnioski

Przystąpienie do kursu Cisco ENAUTO było dla mnie bardzo wartościowym doświadczeniem. Pozwoliło mi nie tylko poszerzyć moją wiedzę z zakresu automatyzacji sieci, ale także potwierdziło moje umiejętności praktyczne.

Daj znać w komentarzu, czy przygotowujesz się do certyfikatu ENAUTO lub innego z serii DevNet.

 

Rafał Rudewicz

Rafał Rudewicz

Specjalizuję się w rozwiązaniach Enterprise oraz Service Provider. Projektuję, wdrażam oraz naprawiam sieci dla największych firm na świecie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *