Rafał Rudewicz

21 września 2020

Inna Sieć Newsletter


Czym są sieci SDN? – pytamy ekspertów

Wywiady z ekspertami | 4 Komentarze

Eksperci z branży dzielą się swoją opinią na temat sieci definiowanych programowo, czyli popularny SDN.
Czym są sieci SDN? Pytamy ekspertów!

i 3 Spis treści

Z pewnością spotkałeś się z tym określeniem już nie raz. Sieci definiowane programowo, nie są niczym nowym, jednak rosnące znaczenie automatyzacji w branży IT nie jako wymusza wdrażanie tej technologii. Jak widzisz nie bez powodu, jest to jeden z najpopularniejszych obecnie kierunków rozwoju sieci.  

Zanim zapytam, czym Twoim zdaniem są sieci SDN, zobacz co o tym myślą eksperci z takich firm jak Atos, Ciena, Google, Operator Chmury Krajowej i innych.

Wszystkie wypowiedzi są ułożone w kolejności alfabetycznej.

SDN pomaga w budowaniu nowoczesnych data center

Konrad Cłapa

Konrad Cłapa

Anthos Architekt w Atos, 

Google Cloud Certified  Fellow

Linkedin

Wprowadzenie NSX w 2015 roku było ogromnym krokiem w kierunku centrów danych definiowanych programowo opartych na oprogramowaniu VMware. Za pomocą jednego wywołania API byliśmy w stanie zapewnić urządzenie sieciowe, na które w innym przypadku musielibyśmy czekać kilka tygodni lub miesięcy!

Dziś obecność SDN jest ważna zarówno dla platform w chmurze prywatnej, jak i publicznej! Aż trudno uwierzyć, jak moglibyśmy bez tego działać.

Rewolucja w projektowaniu i działaniu sieci

Mateusz Firuta

Mateusz Firuta

Head of Central Eastern Europe and Country Manager Poland at Ciena

Linkedin

Oficjalna strona ciena.pl

Odbiorcy usług, operatorzy i usługodawcy są pod ciągłą presją zmieniającego się otoczenia biznesowego. Ogromny wzrost ilości kontentu, eksplozja przetwarzania w chmurze, wpływ rosnącego wykorzystania urządzeń mobilnych i ciągłe naciski na redukcję kosztów przy niezmienionych dochodach – wszystko to sieje spustoszenie w tradycyjnych modelach biznesowych.

Aby nadążyć za zmianami, wielu z tych graczy korzysta z technologii SDN, aby zrewolucjonizować projektowanie i działanie sieci. SDN umożliwia programowanie zachowania sieci w sposób centralnie kontrolowany za pomocą aplikacji wykorzystujących otwarte interfejsy API. Otwierając tradycyjnie zamknięte platformy sieciowe i wdrażając wspólną warstwę kontrolną SDN, operatorzy mogą konsekwentnie zarządzać całą siecią i jej urządzeniami, niezależnie od złożoności technologii sieciowej.

Kluczową zaletą technologii SDN jest zdolność operatorów sieci do pisania oprogramowania wykorzystującego interfejsy API SDN i zapewniania aplikacjom kontroli nad zachowaniem sieci. SDN umożliwia użytkownikom tworzenie aplikacji obsługujących sieć, inteligentne monitorowanie warunków sieciowych i automatyczne dostosowywanie konfiguracji sieci w razie potrzeby.

Szerokie i Dojrzałe portfolio rozwiązań

Marcel Guzenda

Marcel Guzenda

Niezależny konsultant IT

Strona marcelguzenda.pl, Linkedin

Do niedawna z SDN było jak kiedyś z definicją chmury, każdy miał swoją. Na szczęście rynkowa adaptacja sieci definiowanych programowo określiła nieco pojęcia z nią związane. Dziś co raz mniej osób zadaje sobie pytanie, czym SDN jest, natomiast wciąż ważne jest, gdzie ma mieć zastosowanie.

 Po inne rozwiązanie sięgniemy w przypadku chęci wirtualizacji sieci kampusowej, która zorientowana jest na użytkownika, a w kierunku innych będziemy spoglądać w przypadku środowisk aplikacyjnych, a więc w Data Center. Na szczęście portfolio topowych producentów rozwiązań SDN jest dziś na tyle szerokie, a przede wszystkim dojrzałe, że zdecydowanie jest w czym wybierać.

Jeśli chcesz posłuchać dłuższą wypowiedź Marcela na temat sieci SDN – sprawdź jego kanał na YT: Wprowadzenie do SDN, a więc co to jest Software-Defined Networking?

SDN pomaga w budowaniu nowoczesnych data center

Michał Iwańczuk

Michał Iwańczuk

Security Architekt w Operator Chmury Krajowej

Właściciel firmy SafeKom

Strona SafeKom , Linkedin

Na wstępie cieszę się, że mogę pomóc. Co do sieci SDN – z mojej perspektywy w pewien sposób zawsze istniały, tylko dziś nabrało, to większego sensu oraz rozgłosu. Z mojej perspektywy SDN pomaga w budowaniu nowoczesnych data center, a operatorzy mogą szybciej kreować usługi dla klientów końcowych. 

Jeżeli chodzi o samą sieć, to pozwala lepiej ją wykorzystać, bo daje większe możliwości automatyzacji czy samego sterowania ruchem. Jak człowiek, który na co dzień zajmuje się NSXem pozwala na łatwiejsze zarządzanie siecią oraz kreowaniu usług w Data Center pozwala również na podniesienie bezpieczeństwa w DC poprzez Mikrosegmentacje.

Połączenie rozwiązań R&S z kontrolerem i API

Piotr Jabłoński

Piotr Jabłoński

Tech Lead | CTO | President of the Polish Association AI at Stowarzyszenie.AI

Linkedin

SDN – Połączenie rozwiązań Routing & Switching z kontrolerem i API. Może występować w dowiązaniu do sprzętu sieciowego i/lub do serwerów w architekturze x86, automatyzacją oraz nakładką graficzną.

Łatwość, szybkość, wygoda za cenę niezawodności

Krzystof Kania

Krzystof Kania

Właściciel firmy IT Services

Linkedin

Bardzo ciężko udzielić w temacie SDN (jak i w sumie w każdym innym) sensownej, rzeczowej odpowiedzi, nie narażając się jednocześnie na śmieszność, w myśl pierwszej zasady erystyki, czyli uogólnienia. Lub też, można wybrać rozwiązanie iście salomonowe, i opinię o SDN wyrazić słowami >TO ZALEŻY<. Aby sprawy zanadto nie kompilować, i dywagować o rozdzieleniu warstw kontrolnej, przekazującej i sterującej, o silosach, o architekturach SOA czy Application Oriented Networking, sięgnę po prozaiczny przykład, prosząc zarazem kolegów o wyrozumiałość, bo przyjęte uproszczenia mają służyć ułatwieniu zrozumienia tematu mniej obeznanym z omawianym zagadnieniem. 

A zatem, czy ktokolwiek wyobraża sobie dzisiaj dużą sieć WiFi, zbudowaną z autonomicznych, niezależnie zarządzanych Access Point’ów bez kontrolera? Taką, w której zmiana nazwy SSID lub hasła wymaga zalogowania do 100-200 albo i więcej urządzeń? Zakładam, że >99% odpowiedzi brzmi „absolutnie nie”. A jeśli sformułuję pytanie inaczej? Mając do wyboru łatwość administracji, a niezawodność działania co wybierzecie? 

Rozwiązanie, w którym błąd administratora  ogranicza się do jednego AP czy dotyka całej sieci, w skali kampusu, miasta, kraju czy kontynentu? … To jest właśnie pytanie o SDN. Łatwość, szybkość, wygoda? Tak. Niestety jak wiemy, za łatwość, szybkość czy wygodę płaci się wysoką cenę, między innymi w obszarze niezawodności. Czyli na koniec dnia, na pytanie o SDN, wracamy do >TO ZALEŻY<

Skrócenie czasu reakcji na problemy

Piotr Kałuża

Piotr Kałuża

Presale Engineer w Flowmon Networks

Strona networkacademy.pl, Linkedin

SDN to nie nowa, ale zyskująca w ostatnim czasie popularność, koncepcja sieci, która oddziela warstwę zarządzania siecią od warstwy transmisji danych. Dzięki takiemu podziałowi uzyskujemy większą wydajność sieci, a zarządzanie staje się bardziej elastyczne. 

Funkcje zarządzania i analityki realizowane są na kontrolerach SDN, które mogą być budowane na niezależnych platformach i korzystać z otwartych standardów komunikacji. Takie kontrolery mogą służyć do zarządzania urządzeniami różnych producentów, a ich wydajność możemy zwiększać poprzez skalowanie. 

Poza wymienionymi korzyściami z elastyczności i wydajności sieci SDN oferują skrócenie czasu reakcji na problemy, co w sposób oczywisty przekłada się na obniżanie kosztów zarządzania i redukcję strat związanych z niedostępnością usług sieciowych.

Demokratyzacja dostępu do zmian w warstwie sieci

Maciej Lelusz

Właściciel firmy Inleo

Strona Inleo, Linkedin

Moim zdaniem SDN jest pojęciem nieco szerszym niż sieci same w sobie – to zmiana odbywająca się na wielu warstwach architektonicznych. SDN jest swoistą ewolucją podejścia do projektowania, budowy i późniejszego użytkowania infrastruktur i aplikacji w środowiskach IT. 

Jako idea demokratyzuje dostęp do zmian w warstwie sieci, bez potrzeby poznawania wszystkich zaklęć CLI z księgi czarów Network Admina, czy też mapy mielizn infrastruktury fizycznej. Pozwala osobom, które nie posiadają doktoratu z pakietów na korzystanie z sieci jak z aplikacji… Oczywiście w ramach przestrzeni przewidzianych i zdefiniowanych przez ekspertów.

Obniżenie kosztów oraz zwiększenie bezpieczeństwa

Wojciech Marusiak

Wojciech Marusiak

Customer Engineer w Google Cloud

Linkedin

Jeszcze kilka lat temu sieci SDN były nowinką, na których wdrożenie decydowały się tylko największe korporacje. W chwili obecnej sieci SDN są chlebem powszednim, który nie tylko pozwala administratorom na szybsze wdrożenia, centralne zarządzanie czy obniżenie kosztów, lecz również na zwiększenie bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach. Sieci SDN czy SD-WAN zadomowiły się w środowiskach IT na dobrze co mnie jako entuzjastę nowych technologii i upraszczania środowisk bardzo cieszy.

Kompletne przesunięcie control plane na centralny kontroler sieci SDN

Damian Michalak

Damian Michalak

Senior Network Engineer w Smith & Nephew

Strona Na Styku Sieci, Linkedin

Sieci SDN to bardzo rozległe zagadnienie i moim zdaniem definicja tego terminu będzie się różnić w zależności od tego, kogo się zapyta i jakie doświadczenia ma ta osoba. Sama nazwa „Sieci Definiowane Programowo” pozwala na szeroką gamę interpretacji. 

Wiele osób porównuje sieci SDN do koncepcji, z jaką mamy już do czynienia w sieciach bezprzewodowych – centralny kontroler zarządzający access pointami. Jest to jednak w mojej opinii nieprecyzyjne porównanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę architekturę Split-MAC i fakt, że access point nadal jest odpowiedzialny za pewne funkcje control plain. I tu dochodzimy do sedna sprawy. 

Sieci SDN to moim zdaniem takie wdrożenia, w których mamy do czynienia z kompletnym przesunięciem control plane na centralny kontroler sieci SDN. Nawiązuję tu zatem do tradycyjnej definicji sieci SDN sformułowanej przez Martina Cassado. Zgodnie z nią w takiej sytuacji urządzenia sieciowe stają się jedynie posłusznymi pudełkami przełączającymi ruch zgodnie ze sterowaniem podanym z kontrolera sieci SDN. Koncepcja niewątpliwie ciekawa, natomiast potrzebujemy jeszcze według mnie kilku dobrych lat, aby zobaczyć czy komercyjne rozwiązania takie jak SDA od Cisco osiągną sukces i wyprą tradycyjne rozwiązania sieciowe z rynku.

Więcej o sieciach SDN według Damiana możesz przeczytać Na Styku Sieci:  Sieci SDN – Trend czy Rewolucja?

Wygodna obsługa coraz to bardziej złożonych infrastruktur sieciowych

Marcin Ślęczek

Marcin Ślęczek

CEO Networkers

Strona Networkers, Linkedin

Dla mnie pojęcie SDN (Software-Defined Network) jest nieco rozmyte i szerokie. W najprostszej postaci SDN umożliwia sterowanie urządzeniami sieciowymi (fizycznymi i NVF) z wykorzystaniem zewnętrznego systemu czy oprogramowania, co od dawna było, niemniej w słabszej i nieco innej formie. 

Rozwiązania te ciągle ewoluują, a też my myśląc o SDN zaczynamy coraz więcej oczekiwać. Obecnie, oprócz samej automatyki w obszarze rozwiązań sieciowych, umożliwiają one także orkiestrację oraz dostarczają szereg narzędzi do diagnozy, analizy i wizualizacji, a także wspierane są uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją. Ideą SDN jest wygodna obsługa coraz to bardziej złożonych infrastruktur sieciowych.

Technologiczny clickbait napędzający sprzedaż

Piotr Wojciechowski

Piotr Wojciechowski

Network Solution Architect i partner w Inleo

Strona szkoladevnet.pl, Linkedin

SDN to technologiczny clickbait nadal napędzający sprzedaż. Jednocześnie to naturalny rozwój infrastruktury i usług sieciowych podążający za trendem rozwoju aplikacji i świadczenia usług. Stałość i prawie niezmienność ręcznie wprowadzanej konfiguracji zastąpiła szybkość programowalnie wprowadzanych zmian.

Manualną konfigurację zastąpiły elastyczne rozwiązania minimalizujące koszty i optymalizujące działanie aplikacji.

Warstwa fizyczna została przykryta warstwą abstrakcji, za pomocą której działają zwirtualizowane usługi sieciowe. W pędzie za SDN-em nie zapomnijmy jednak, że nadal gdzieś pod spodem jest fizyczne urządzenie i trochę kabli.

Konwencjonalne sieci rzadko spełniają wymagania nowoczesnych firm

Patryk Wojtachnio

Patryk Wojtachnio

CEO Grupa UI Polska

Strona UI Polska, Linkedin

Złożoność i administracja strukturami sieci stanowi duże wyzwanie dla wielu firm. Ponieważ konwencjonalne sieci oparte na fizycznym sprzęcie rzadko spełniają wymagania nowoczesnych firm.

SDN, czyli sieci definiowane programowo to architektura sieci, która umożliwia zarządzanie siecią wyłącznie za pomocą oprogramowania. W tym celu płaszczyzna sterowania zaimplementowana standardowo w komponentach sprzętowych logiki sterowania jest oderwana od sprzętu – w tym kontekście mówi się również o inteligencji sprzętu, która jest niczym innym jak jego specyficznym oprogramowaniem firmware.

Pytanie do Ciebie

Znasz już opinie ekspertów – czym są sieci SDN i jakie widzą oni plus i minusy. 

Jestem ogromnie ciekawy, jaka jest Twoja definicja sieci SDN? 

Zostaw pod wpisem swoją definicję i będzie ona widoczna razem z opiniami ekspertów do czasu, aż sieci SDN będą dostępne w każdym domu.

Rafał Rudewicz

Rafał Rudewicz

Specjalizuję się w rozwiązaniach Enterprise oraz Service Provider. Projektuję, wdrażam oraz naprawiam sieci dla największych firm na świecie.

4 komentarze

  1. Sebastian Grugel

    Pierwsze co mi przychodzi do głowy na bazie doświadczeń… chociaż cięzko nie powielić powyzszych wypowiedzi…
    Uwagii bardziej ze „stajni” VMware ale to jedno i to samo…

    – sieć na żądanie (wg. mozliwej predefiniowanego templatu np poprzez JSONa, terraforma, ansible czy poprostu API jak to wiele osób wspomniało za np. pomocą NSX-T)
    – większa widoczność całościowa infrastruktury przez osobę, która np. zarządza infrastrukturą serwerową a potrzebuję zintegrować ze sobą wiele aplikacji w sposób bezpieczny i odizolowany od siebie ( tzw. microsegmentacja o której wspominał Michał)
    – możliwość wykreowania tzw. usług dodatkowych przez działy niezwiazane bezpośrednio z sieciami (np. SSL VPN, IPSEC, Firewalle, Loadbalancery itp)
    – powyższe możliwości dały lokalnym cloud providerom możliwości na dostarczanie środowisk w sposób dynamiczny zarówno jesli mowa o wirtualizacji serwerów jak i sieci
    – uniezależnienie stricte od działów sieciowych w kwestii projektowania i wdrażania usług sieciowych w swoim tempie (tutaj nadal jednak moim zdaniem potrzebne jest wyczucie osoby mający tzw. background sieciowy aby zaprojektować i wdrożyć wszystko „ze sztuką” w sposób świadomy co się dzieje pod pięknymi przyciskami w GUI)

    SDN nie rozwiązuje wszystkich problemów 🙂 nadal potrzebny jest ktoś na początku kto to w odpowiedzi na problem klienta najpierw zaprojektuje, wdroży i będzie utrzymywał bo piękna wizja automatyzacji, która rospościera się na slidach sprzedażowych czasami jest daleko od realiów jakie spotykamy. Zarówno mając na myśli problemy samego produktu jak i niekompletne wdrożenia firm, które dokońca nie wiedzą albo nie mają wiedzy jak takie rozwiązanie wykorzystać w pełni. Jest jednak z tym coraz lepiej 🙂

    Odpowiedz
    • Rafał Rudewicz

      Dzięki za dołożenie swojej cegiełki. Bardzo trafna opinia!

      Odpowiedz
  2. Damian Michalak

    Świetny artykuł! Przyznam, że możliwość zapoznania się z opiniami innych kolegów po fachu w takiej formie jest strzałem w dziesiątkę 🙂 Fajnie się to czyta 🙂 Keep going!

    Odpowiedz
    • Rafał Rudewicz

      Dzięki! Artykuł jest tak dobry jak opinie ekspertów 🙂

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *