Wszystko co musisz wiedzieć o CCNA Security 2.0

CCNA Security to specjalistyczny kurs dotyczący bezpieczeństwa sieci za pomocą rozwiązań Cisco. Jeśli do tej pory skróty takie jak ESA, WSA, IPS brzmiały dla Ciebie co najmniej egzotycznie, cóż po tym kursie będziesz z łatwością posługiwał się tymi terminami.

CCNA Security – co to jest dokładnie?

CCNA Security to specjalistyczny kurs dotyczący bezpieczeństwa sieci za pomocą rozwiązań Cisco. Jeśli do tej pory skróty takie jak ESA, WSA, IPS brzmiały dla Ciebie co najmniej egzotycznie, cóż po tym kursie będziesz z łatwością posługiwał się tymi terminami. Do pełnego zrozumienia materiału wymagana jest wiedza na poziomie CCENT, ponieważ część rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa jest zawarta już w ICDN I. Do uzyskania tytułu, obowiązkowe jest posiadanie ważnego certyfiakty CCNA R&S lub wyższego.

W programie przewidziano powtórkę z ACL oraz bezpieczeństwa warstwy drugiej oraz mocno rozszerzono tematykę zabezpieczania dostępu do urządzeń sieciowych. Położono również większy nacisk na konfigurację firewalli oraz VPN.

Akademia Cisco CCNA Security jest przewidziana na jeden semestr, tak więc jeśli masz już CCNA R&S w kilka tyogdni możesz zdobyć kolejny moim zdaniem ciekawy certyfikat.

Co zostało zmienione?

Cisco podążając za obecnymi na rynku trendami ( albo i nadganiając zaległości) dodało do egzaminu:

  • 802.1x – standard IEEE kontroli dostępu do sieci przewodowych i bezprzewodowych
  • Cisco Identity Services Engine (ISE) – rozwiązanie Cisco do zarządzania polityką dostępu do sieci urządzeń końcowych
  • Bring Your Own Device (BYOD)
  • Cisco Cloud Web Security (CWS)
  • Cloud & Virtualization

Co zostało zaktualizowane?

Sekcja dotycząca Intrusion Prevention System  w skrócie IPS doczekała się aktualizacji oraz poszerzenia. I oprócz dotychczasowego materiału doszły nam rozwiązania Cisco Next-Generation Intrusion Prevention System  w skrócie NGIPS,  takie jak usługi FirePOWER (usługa firewalla), FireSIGHT Management Center, and Cisco Advanced Malware Protection (AMP).  

Sekcja dotycząca kryptografii również doczekała nowości. Pożegnano algorytmy MD5 oraz DES, a wprowadzono SSL, RSA, DH i inne. Położono również większy nacisk na umiejętność pracy w CLI. Zmiejszono za to nacisk na ACL (access cotrol list)  które teraz są już na poziomie CCENT.

Standardowo już, aby było trudniej się zorientować co się zmieniło i dlaczego tak mało, wszystkie sekcje i podsekcje dostały nowe nazwy.

19 aplikacji, które musi znać każdy sieciowiec

Blog wspiera partner diamentowy

Borg5 - Diamentowy partner bloga

Narzędziownik sieciowca

19 aplikacji newsletter

Grupa na Facebooku

Pierwsze kroki w sieciach

Najnowsze artykuły

Model referencyjny ISO/OSI

Model referencyjny ISO/OSI

Maszyny, podobnie jak ludzie, do skutecznej komunikacji potrzebują pewnych zasad. My przestrzegamy zasad gramatyki oraz używamy słownictwa zrozumiałego dla odbiorcy, urządzenia natomiast wykorzystują standardy i protokoły. Na tym nie kończą się podobieństwa. Zwróć...

Automatyzacja sieci z Netmiko

Automatyzacja sieci z Netmiko

Netmiko to biblioteka napisana w Pythonie przez Kirka Byersa. Jest jedną z najłatwiejszych opcji wejścia w świat automatyzacji sieci. Dlaczego? Ponieważ Netmiko wykorzystuje Pythonową bibliotekę Paramiko do łączenia się poprzez SSH do CLI. Wszystkie przekazywane przez...

13 sposobów na zabezpieczenie sieci

13 sposobów na zabezpieczenie sieci

Zabezpieczanie infrastruktury to niekończący się proces, który polega na ciągłym testowaniu i ulepszaniu. Warto podchodzić do tego skrupulatnie i metodycznie – idealnie sprawdzi się tutaj proponowana poniżej 13-punktowa checklista bezpieczeństwa dla sieciowca.1....

Protokoły FHRP – HSRP, VRRP i GLBP

Protokoły FHRP – HSRP, VRRP i GLBP

Jest takie angielskie powiedzenie "Two is one, one is none". Mówi ono o konieczności stosowania redundacji, czyli zapewnienia nadmiarowości. Kiedy mamy dwa urządzenia, awaria jednego zwykle nie jest problemem i daje nam czas na naprawę. Posiadanie w momencie awarii...

Hot Standby Router Protocol

Hot Standby Router Protocol

HSRP, czyli Hot Standby Router Protocol to protokół  z grupy FHRP (first-hop redundancy protocol) opatentowany przez Cisco w 1994r. Jego zadaniem jest zapewnienie redundancji bramy domyślnej w przypadku awarii, bez potrzeby zmiany w konfiguracji urządzeń końcowych. W...

Jesteśmy parterem miedialnym konferencji 

PLNOG

O autorze

Rafał Rudewicz

Specjalizuję się w rozwiązaniach Enterprise oraz Service Provider. Projektuję, wdrażam oraz naprawiam sieci dla największych firm na świecie.

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane posty

Zapisz się na newsletter