Wszystko co musisz wiedzieć o CCNA Security 2.0

CCNA Security to specjalistyczny kurs dotyczący bezpieczeństwa sieci za pomocą rozwiązań Cisco. Jeśli do tej pory skróty takie jak ESA, WSA, IPS brzmiały dla Ciebie co najmniej egzotycznie, cóż po tym kursie będziesz z łatwością posługiwał się tymi terminami.

CCNA Security – co to jest dokładnie?

CCNA Security to specjalistyczny kurs dotyczący bezpieczeństwa sieci za pomocą rozwiązań Cisco. Jeśli do tej pory skróty takie jak ESA, WSA, IPS brzmiały dla Ciebie co najmniej egzotycznie, cóż po tym kursie będziesz z łatwością posługiwał się tymi terminami. Do pełnego zrozumienia materiału wymagana jest wiedza na poziomie CCENT, ponieważ część rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa jest zawarta już w ICDN I. Do uzyskania tytułu, obowiązkowe jest posiadanie ważnego certyfiakty CCNA R&S lub wyższego.

W programie przewidziano powtórkę z ACL oraz bezpieczeństwa warstwy drugiej oraz mocno rozszerzono tematykę zabezpieczania dostępu do urządzeń sieciowych. Położono również większy nacisk na konfigurację firewalli oraz VPN.

Akademia Cisco CCNA Security jest przewidziana na jeden semestr, tak więc jeśli masz już CCNA R&S w kilka tyogdni możesz zdobyć kolejny moim zdaniem ciekawy certyfikat.

Co zostało zmienione?

Cisco podążając za obecnymi na rynku trendami ( albo i nadganiając zaległości) dodało do egzaminu:

  • 802.1x – standard IEEE kontroli dostępu do sieci przewodowych i bezprzewodowych
  • Cisco Identity Services Engine (ISE) – rozwiązanie Cisco do zarządzania polityką dostępu do sieci urządzeń końcowych
  • Bring Your Own Device (BYOD)
  • Cisco Cloud Web Security (CWS)
  • Cloud & Virtualization

Co zostało zaktualizowane?

Sekcja dotycząca Intrusion Prevention System  w skrócie IPS doczekała się aktualizacji oraz poszerzenia. I oprócz dotychczasowego materiału doszły nam rozwiązania Cisco Next-Generation Intrusion Prevention System  w skrócie NGIPS,  takie jak usługi FirePOWER (usługa firewalla), FireSIGHT Management Center, and Cisco Advanced Malware Protection (AMP).  

Sekcja dotycząca kryptografii również doczekała nowości. Pożegnano algorytmy MD5 oraz DES, a wprowadzono SSL, RSA, DH i inne. Położono również większy nacisk na umiejętność pracy w CLI. Zmiejszono za to nacisk na ACL (access cotrol list)  które teraz są już na poziomie CCENT.

Standardowo już, aby było trudniej się zorientować co się zmieniło i dlaczego tak mało, wszystkie sekcje i podsekcje dostały nowe nazwy.

19 aplikacji, które musi znać każdy sieciowiec

Narzędziownik sieciowca

19 aplikacji newsletter

Najnowsze artykuły

PLNOG 31 – Back to the roots

PLNOG 31 – Back to the roots

Już 15-16 maja w krakowskim hotelu Galaxy odbędzie się trzydziesta pierwsza edycja konferencji PLNOG. Zapraszamy do udziału w wydarzeniu, podczas którego nie zabraknie merytorycznych wykładów najlepszych specjalistów z branży IT oraz ICT, praktycznej dawki wiedzy z...

Podsumowanie roku 2022

Podsumowanie roku 2022

W ubiegłym roku wiele się wydarzyło, zarówno złego, jak i dobrego. Ze złych rzeczy należy wspomnieć o nadal trwającej wojnie na Ukrainie. Jeśli możesz, wesprzyj ich. Sposób nie ma większego znaczenia. Z dobrych rzeczy, w okolicach marca udało się rozszerzyć współpracę...

Czy warto zdawać CCNA?

Czy warto zdawać CCNA?

Podcast w wersji wideoSłuchaj na spotifyZ podcastu dowiesz się Czy nowe CCNA to krok w dobrą stronę? Dlaczego BGP wypadło z CCNA? Czy nadal warto zdawać CCNA? Jakie mamy alternatywne egzaminy dla juniora? Czy symulacje na egzaminie to dobry pomysł? Czy junior powinien...

Jak zadbać o bezpieczeństwo BGP?

Jak zadbać o bezpieczeństwo BGP?

Podcast w wersji wideoSłuchaj na spotifyZ podcastu dowiesz się Czy czeka nas rok IPv6? Czym różnią się sieci Service Provider od sieci Enterprise? Dlaczego Border Gateway Protocol to najlepszy protokół routingu? Kiedy warto wdrożyć BGP? Jakie zagrożenia wiążą się ze...

Monitoring infrastruktury

Monitoring infrastruktury

Podcast w wersji wideoSłuchaj na spotifyZ podcastu dowiesz się Czym monitorować infrastrukturę? i dlaczego Zabbix jest najlepszą opcją monitoringu? Jakie mamy alternatywy dla Zabbixa i kiedy warto rozważyć ich wdrożenie?  Jakie wyzwania stawia wdrożenie monitoringu...

Jesteśmy partnerem  konferencji

PLNOG
Bydgoszcz konferencja IT

O autorze

Rafał Rudewicz

Specjalizuję się w rozwiązaniach Enterprise oraz Service Provider. Projektuję, wdrażam oraz naprawiam sieci dla największych firm na świecie.

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty

Zapisz się na newsletter