Rafał Rudewicz

16 maja 2017

Inna Sieć Newsletter


Wszystko co musisz wiedzieć o CCNA Security 2.0

Certyfikaty sieciowe | 0 komentarzy

CCNA Security to specjalistyczny kurs dotyczący bezpieczeństwa sieci za pomocą rozwiązań Cisco. Jeśli do tej pory skróty takie jak ESA, WSA, IPS brzmiały dla Ciebie co najmniej egzotycznie, cóż po tym kursie będziesz z łatwością posługiwał się tymi terminami.

i 3 Spis treści

CCNA Security – co to jest dokładnie?

CCNA Security to specjalistyczny kurs dotyczący bezpieczeństwa sieci za pomocą rozwiązań Cisco. Jeśli do tej pory skróty takie jak ESA, WSA, IPS brzmiały dla Ciebie co najmniej egzotycznie, cóż po tym kursie będziesz z łatwością posługiwał się tymi terminami. Do pełnego zrozumienia materiału wymagana jest wiedza na poziomie CCENT, ponieważ część rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa jest zawarta już w ICDN I. Do uzyskania tytułu, obowiązkowe jest posiadanie ważnego certyfiakty CCNA R&S lub wyższego.

W programie przewidziano powtórkę z ACL oraz bezpieczeństwa warstwy drugiej oraz mocno rozszerzono tematykę zabezpieczania dostępu do urządzeń sieciowych. Położono również większy nacisk na konfigurację firewalli oraz VPN.

Akademia Cisco CCNA Security jest przewidziana na jeden semestr, tak więc jeśli masz już CCNA R&S w kilka tyogdni możesz zdobyć kolejny moim zdaniem ciekawy certyfikat.

Co zostało zmienione?

Cisco podążając za obecnymi na rynku trendami ( albo i nadganiając zaległości) dodało do egzaminu:

  • 802.1x – standard IEEE kontroli dostępu do sieci przewodowych i bezprzewodowych
  • Cisco Identity Services Engine (ISE) – rozwiązanie Cisco do zarządzania polityką dostępu do sieci urządzeń końcowych
  • Bring Your Own Device (BYOD)
  • Cisco Cloud Web Security (CWS)
  • Cloud & Virtualization

Co zostało zaktualizowane?

Sekcja dotycząca Intrusion Prevention System  w skrócie IPS doczekała się aktualizacji oraz poszerzenia. I oprócz dotychczasowego materiału doszły nam rozwiązania Cisco Next-Generation Intrusion Prevention System  w skrócie NGIPS,  takie jak usługi FirePOWER (usługa firewalla), FireSIGHT Management Center, and Cisco Advanced Malware Protection (AMP).  

Sekcja dotycząca kryptografii również doczekała nowości. Pożegnano algorytmy MD5 oraz DES, a wprowadzono SSL, RSA, DH i inne. Położono również większy nacisk na umiejętność pracy w CLI. Zmiejszono za to nacisk na ACL (access cotrol list)  które teraz są już na poziomie CCENT.

Standardowo już, aby było trudniej się zorientować co się zmieniło i dlaczego tak mało, wszystkie sekcje i podsekcje dostały nowe nazwy.

Rafał Rudewicz

Rafał Rudewicz

Specjalizuję się w rozwiązaniach Enterprise oraz Service Provider. Projektuję, wdrażam oraz naprawiam sieci dla największych firm na świecie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *