Wszystko co musisz wiedzieć o CCNA Security 2.0

CCNA Security to specjalistyczny kurs dotyczący bezpieczeństwa sieci za pomocą rozwiązań Cisco. Jeśli do tej pory skróty takie jak ESA, WSA, IPS brzmiały dla Ciebie co najmniej egzotycznie, cóż po tym kursie będziesz z łatwością posługiwał się tymi terminami.

CCNA Security – co to jest dokładnie?

CCNA Security to specjalistyczny kurs dotyczący bezpieczeństwa sieci za pomocą rozwiązań Cisco. Jeśli do tej pory skróty takie jak ESA, WSA, IPS brzmiały dla Ciebie co najmniej egzotycznie, cóż po tym kursie będziesz z łatwością posługiwał się tymi terminami. Do pełnego zrozumienia materiału wymagana jest wiedza na poziomie CCENT, ponieważ część rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa jest zawarta już w ICDN I. Do uzyskania tytułu, obowiązkowe jest posiadanie ważnego certyfiakty CCNA R&S lub wyższego.

W programie przewidziano powtórkę z ACL oraz bezpieczeństwa warstwy drugiej oraz mocno rozszerzono tematykę zabezpieczania dostępu do urządzeń sieciowych. Położono również większy nacisk na konfigurację firewalli oraz VPN.

Akademia Cisco CCNA Security jest przewidziana na jeden semestr, tak więc jeśli masz już CCNA R&S w kilka tyogdni możesz zdobyć kolejny moim zdaniem ciekawy certyfikat.

Co zostało zmienione?

Cisco podążając za obecnymi na rynku trendami ( albo i nadganiając zaległości) dodało do egzaminu:

  • 802.1x – standard IEEE kontroli dostępu do sieci przewodowych i bezprzewodowych
  • Cisco Identity Services Engine (ISE) – rozwiązanie Cisco do zarządzania polityką dostępu do sieci urządzeń końcowych
  • Bring Your Own Device (BYOD)
  • Cisco Cloud Web Security (CWS)
  • Cloud & Virtualization

Co zostało zaktualizowane?

Sekcja dotycząca Intrusion Prevention System  w skrócie IPS doczekała się aktualizacji oraz poszerzenia. I oprócz dotychczasowego materiału doszły nam rozwiązania Cisco Next-Generation Intrusion Prevention System  w skrócie NGIPS,  takie jak usługi FirePOWER (usługa firewalla), FireSIGHT Management Center, and Cisco Advanced Malware Protection (AMP).  

Sekcja dotycząca kryptografii również doczekała nowości. Pożegnano algorytmy MD5 oraz DES, a wprowadzono SSL, RSA, DH i inne. Położono również większy nacisk na umiejętność pracy w CLI. Zmiejszono za to nacisk na ACL (access cotrol list)  które teraz są już na poziomie CCENT.

Standardowo już, aby było trudniej się zorientować co się zmieniło i dlaczego tak mało, wszystkie sekcje i podsekcje dostały nowe nazwy.

19 aplikacji, które musi znać każdy sieciowiec

Blog wspiera partner diamentowy

Borg5 - Diamentowy partner bloga

Narzędziownik sieciowca

19 aplikacji newsletter

Grupa na Facebooku

Pierwsze kroki w sieciach

Najnowsze artykuły

Jak zadbać o bezpieczeństwo BGP?

Jak zadbać o bezpieczeństwo BGP?

Podcast w wersji wideoSłuchaj na spotifyZ podcastu dowiesz się Czy czeka nas rok IPv6? Czym różnią się sieci Service Provider od sieci Enterprise? Dlaczego Border Gateway Protocol to najlepszy protokół routingu? Kiedy warto wdrożyć BGP? Jakie zagrożenia wiążą się ze...

Monitoring infrastruktury

Monitoring infrastruktury

Podcast w wersji wideoSłuchaj na spotifyZ podcastu dowiesz się Czym monitorować infrastrukturę? i dlaczego Zabbix jest najlepszą opcją monitoringu? Jakie mamy alternatywy dla Zabbixa i kiedy warto rozważyć ich wdrożenie?  Jakie wyzwania stawia wdrożenie monitoringu...

Nadchodzi PLNOG 30!

Nadchodzi PLNOG 30!

Najstarsza w Polsce, telekomunikacyjna konferencja powraca w formie stacjonarnej. Tej jesieni, 6-7 września, daj się porwać w pasjonującą kosmiczną podróż z najnowszymi technologiami i inspirującymi rozwiązaniami. Razem z najlepszymi specjalistami rynku telco...

Czym jest chmura obliczeniowa?

Czym jest chmura obliczeniowa?

Podcast w wersji wideoSłuchaj na spotifyZ podcastu dowiesz się Czym jest chmura obliczeniowa? Jakie są zalety chmury? W jakich przypadkach warto wdrożyć chmurę? Jak nie pójść z torbami korzystając z chmury? Jak wygląda bezpieczeństwo w chmurze? Czy chmura zabierze...

bITconf 2022 – Bydgoska konferencja IT

bITconf 2022 – Bydgoska konferencja IT

bITconf 2022 – święto bydgoskiego IT  Już we wrześniu, po dwóch latach przerwy, odbędzie się największa konferencja technologiczna w województwie kujawsko – pomorskim. bITconf 2020, czyli Bydgoszcz IT conference, to konferencja organizowana przez lokalne społeczności...

Jesteśmy partnerem  konferencji

PLNOG
Bydgoszcz konferencja IT

O autorze

Rafał Rudewicz

Specjalizuję się w rozwiązaniach Enterprise oraz Service Provider. Projektuję, wdrażam oraz naprawiam sieci dla największych firm na świecie.

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane posty

Zapisz się na newsletter