Pierwszy certyfikat, to prawdziwa inwestycja. Jeśli wybierzesz dobrze, przyniesie upragnione zyski. Jeśli się pomylisz, możesz zmarnować ogromną ilość czasu i nie rzadko pieniędzy.
Warto więc mądrze dokonać decyzji. Zwłaszcza że jeśli zwiążesz się ze ścieżką certyfikacyjną jednego vendora, raczej nie będziesz rozglądał się za innymi. Dlatego tak ważne jest, aby pierwszy certyfikat, potwierdzał Twoje kompetencje oraz dawał Ci szansę na lepsze zarobki. Obojętne czy w obecnej, czy w nowej pracy.
Poznaj 7 powodów, dlaczego CCNA powinno być Twoim pierwszym sieciowym certyfikatem.
Cisco to lider w branży
Według badania IDC z 3 września 2020 Cisco posiada 47,2% udziałów w rynku switchy ethernetowych oraz 33,2% jeśli chodzi o routery. Oznacza to, że masz naprawdę ogromne szanse pracować ze sprzętem właśnie tego vendora.
Nic w tym dziwnego, ponieważ ogromna ilość protokołów sieciowych jest albo autorstwa Cisco, albo bardzo mocno na nich wzorowanych np. MPLS, VRRP.
CCNA To wszystkie fundamenty sieciowe
CCNA jest bardzo rozbudowanym egzaminem. W swojej tematyce pokrywa wszystkie obszary, które musi znać początkujący sieciowiec.
W ramach przygotowań poznasz technologie oraz protokoły, które stanowią podstawę współczesnych sieci. Zdobędziesz wiedzę zarówno z podstaw routing-u i switching-u, jak również z sieci bezprzewodowych czy bezpieczeństwa sieci.
CCNA Pozwala ugruntować wiedzę
Certyfikacja CCNA pokrywa bardzo szeroki zakres tematyczny, dzięki czemu w łatwy sposób możesz zidentyfikować braki w swojej wiedzy. Możesz również w prosty sposób uzupełnić swoją wiedzę zdobytą w praktyce. Wiedzieć jak coś działa, to jedno, ale wiedzieć, dlaczego działa tak, a nie inaczej, to drugie.
CCNA pokrywa tematycznie egzaminy innych vendorów
Standardy oraz protokoły sieciowe muszą być zgodne z RFC i są takie same dla wszystkich producentów. Różnią się jedynie implementacją i konfiguracją. Oznacza, to, że bardzo duża część samej teorii jest wspólna dla wszystkich ścieżek certyfikacyjnych.
CCNA jest najbardziej rozbudowanym i szerokim tematycznie egzaminem dostępnym na rynku, jako poziom podstawowy. Legitymując się danym certyfikatem, posiadasz najszerszą wiedzę teoretyczną z możliwych do zdania egzaminów.
Jeśli już wiesz, jak działa dana technologia, to wystarczy, że sprawdzisz w dokumentacji, jak należy ją zaimplementować u konkretnego vendora.
Z CCNA jesteś na bieżąco z technologiami
Certyfikacja Cisco jest obecnie najpopularniejszą w branży. Zawdzięcza to podążaniu za trendami na rynku, oraz ciągłemu rozwojowi. Jeszcze do 2019 roku mieliśmy 10 różnych certyfikatów z poziomu CCNA. Obecnie jest dostępny wyłącznie jeden egzamin.
Rozwój sieci komputerowych sprawił, że obecnie sieciowiec musi znać mnóstwo technologii z wielu, różnych obszarów.
Jeszcze kilka lat temu, mieliśmy sieciowców, którzy specjalizowali się w wąskich działkach. Mieliśmy ekspertami od routingu i switchingu, sieci bezprzewodowych. Mało kto pisał własne skrypty automatyzujące.
Obecnie sieciowiec musi znać, chociaż podstawy z różnych działek sieciowego tortu. Nie wspominając już, o postępującej automatyzacji.
CCNA to prosta droga do podwyżki
Co by nie mówić, posiadanie certyfikatu CCNA oznacza, że Twoja wiedza w znaczący sposób się poszerzyła. To z kolei prowadzi Cię do lepszego wykonywania swoich obowiązku, a to powinno już się wiązać z podwyżką.
Pamiętaj, że posiadanie aktywnej certyfikacji przez pracowników, to pewien poziom prestiżu, jak również nie rzadko wymóg formalny kontrahentów. W końcu każdy z nas wolałby iść do lekarza z dyplomem, niż takiego bez, prawda?
Jeśli obecny pracodawca nie zechce docenić Twojego trudu, to może warto się rozejrzeć za nowym?
HR kochają certyfikaty CISCO
Jak już jesteśmy przy temacie szukania nowego pracodawcy, warto wspomnieć, że HR kochają certyfikaty Cisco. Praktycznie każda oferta pracy dla przyszłego sieciowca, w wymaganiach podaje wymaganą wiedzę na poziomie CCNA/CCNP/CCIE lub zbliżonym.
Nie ma w tym nic, dziwnego. W końcu Cisco posiada największe udziały w rynku sprzętu sieciowego oraz najbardziej rozpoznawalną markę certyfikacyjną, która jak już wspomniałem, zwykle pokrywa się tematycznie z większością innych.
Podsumowanie
Znasz już 7 powodów, dlaczego CCNA powinno być pierwszym certyfikatem początkującego sieciowca.
Koniecznie daj znać w komentarzu, jaki był Twój pierwszy certyfikat.